Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

16 maja 2018

„Czarna książka kolorów”. Uczestnicy pooznali świat osób niewidomych

fot. Joanna Brzozowska

fot. Joanna Brzozowska

W dniach od 8-15 maja obchodzony jest XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło #brzmi: (DO) Wolność czytania. Z tej okazji 9 maja w Filii Bibliotecznej w Radziczu odbyły się zajęcia zainspirowane książką Meneny Cottin „Czarna książka kolorów”.

Z niej dzieci dowiedziały się jak niewidomi postrzegają barwy, które dla nich są tysiącem smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku poznają kolory poprzez temperaturę (niebieski chłodny, czerwony – gorący), fakturę (błękit-gładki, zielony – chropowaty), uczucia (żółty – radość, pomarańczowy – aktywność). Następnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z detektorem kolorów. Dzięki temu urządzeniu osoby z niepełnosprawnością wzroku mają możliwość doboru koloru ubrań. Ponadto na spotkaniu zapoznaliśmy się z „Dotykownikiem - atlasem wypukłej grafiki”. Zawiera on zbiór rycin brajlowskich. Każdy chętny uczeń mógł, tylko za pomocą dotyku, odgadnąć kształty wybranych zwierząt.

Warsztaty zakończyliśmy częścią plastyczną, podczas której z czarnego brystolu i czarnej krepy wykonane zostały obrazki przedstawiające kolory. Będą one prezentem dla niewidomej Sandry Pawlikowskiej. Zajęcia poprowadził p. Dawid Wolski z Koła Powiatowego PZN w Nakle nad Notecią.

Materiał: Joanna Brzozowska

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)