Dziś mamy 7 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

02 marca 2020

„Człowiek wielkiej wiary i wielki patriota”. Pożegnano śp. Sylwestra Jaskólskiego

fot. MM

fot. MM

W poniedziałek na cmentarzu w Nakle pochowano zmarłego śp. Sylwestra #Jaskólskiego – byłego nauczyciela historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział wiele osób, w tym rodzina, przyjaciele oraz dawni uczniowie zmarłego.

Śp. Sylwester Jaskólski był wieloletnim nauczycielem i wychowawcą w I LO w Nakle. Urodził się 2 grudnia 1935 roku w Dobrzyniewie. Całe swoje zawodowe życie związany był z edukacją, najpierw dzieci, a później młodzieży. W latach 1954-1976 związany był ze szkolnictwem podstawowym w Polichnie, Wieszkach, Dębionku i Nakle. Od 1976 roku pracował w Szkole Zawodowej w Nakle. Z I Liceum Ogólnokształcącym był związany od 1977 roku, gdzie pracował do 2001 roku. Prace zawodową łączył z pracą społeczną w NSZZ Solidarność. W czasie pracy zawodowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz nagrodami Ministra Edukacji Narodowej i Kuratora Oświaty. – W imieniu szkoły pragnę wspomnieć jego zaangażowanie i aktywność. Pozostanie w naszej pamięci jako wymagający i odważny nauczyciel historii oraz wychowawca wielu młodych pokoleń. Nasza obecność tutaj jest widocznym znakiem podziękowania i uznania dla pana Sylwestra, dla wszystkiego, co uczynił dla innych. Szkoła czci dziś pamięć pana Sylwestra, a obecność sztandaru symbolizuje jego pożegnanie oraz wdzięczność i podziękowania za lata odpowiedzialnej pracy i poświęcenia. Cześć jego pamięci – mówił dyrektor I LO im. B. Krzywoustego w Nakle Paweł Darul.

Zmarłego nauczyciela w ciepłych słowach pożegnał również proboszcz parafi pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle, ks. Andrzej Rumocki. – Na zawsze pozostanie w mojej pamięci jako człowiek głębokiej wiary oraz wielki patriota. Był wzorem do naśladowania dla swoich najbliższych. Człowiek wielkiej kultury, który przyciągał do siebie i warto było go słuchać, gdyż szło się naprawdę wiele od niego nauczyć. Emanował dobrem, życzliwością i otwartością, biło od niego ciepło. Chciałbym zatem za to wszystko, co było mi także dane przez ten czas, kiedy jestem w parafii mu podziękować za piękne świadectwo wiary, przykładne życie małżeńskie. Przed rokiem pożegnaliśmy jego syna. Chcemy tym samym okazać wsparcie małżonce śp. Sylwestra, która tak dzielnie to wszystko znosi. Potrzeba silnej wiary, by to wszystko przyjmować z takim wielkim spokojem, mimo towarzyszącego bólu spowodowanego utratą bliskich, ale dziś jesteśmy tutaj razem, wspieramy się i nie jesteśmy sami. Niech dobry Bóg obdarzy go szczęściem wiecznym – powiedział proboszcz. Śp. Sylwester Jaskólski zmarł 28 lutego w wieku 84 lat.

Oceń artykuł: 19 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  rm, w dniu 02-03-2020 15:53:22 napisał:

  Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie (*)(*)(*) wspaniały nauczyciel

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Tomasz P, w dniu 02-03-2020 17:13:22 napisał:

  Miałem wielki zaszczyt być Jego uczniem, a oprócz tego wychowankiem Jego żony. Cudowni nauczyciele, pedagodzy i ludzie.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  uczeń, w dniu 02-03-2020 18:36:10 napisał:

  takich nauczycieli nie było zbyt wielu, nie ma teraz i długo pewnie nie będzie. super gość

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Były uczeń, dziś nauczyciel, w dniu 02-03-2020 19:35:28 napisał:

  Ze wzruszeniem czytam, jak absolwenci z szacunkiem wspominają nauczycieli. Tak, takich nauczycieli zaczyna brakować, ale i my byliśmy innymi uczniami. Profesor wymagał i ganił. Stał się autorytetem, czy współcześni nauczyciele mają na to szansę?

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Nakło, w dniu 02-03-2020 20:59:46 napisał:

  Słyszałem że za komuny uczył prawdziwej historii Polski ,za co go usunięto z Krzywego -Twardziel !!! Jego syn również był człowiekiem -aż zazdrość bierze.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Fg, w dniu 02-03-2020 21:13:58 napisał:

  Profesor Jaskółki był wspaniałym pedagogiem,, czuł misję i nie raz powtarzał, że uczniowie krzywego to przyszła elita tego kraju.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  licealista, w dniu 03-03-2020 10:18:37 napisał:

  Ja też bardzo mile wspominam prof. Jaskólskiego. Nie każdy wie, mnie też to zaskoczyło, ale prof. Jaskólski znany był wśród historyków w kraju, jako jedyny (w tamtych czasach) opisał prawdziwa biografię Józefa Piłsudskiego.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  nauczyciel, były uczeń, w dniu 03-03-2020 20:36:11 napisał:

  Kiedyś zdawaliśmy egzamin wstępny do liceum. Przepraszam obecnych uczniów, ale tak- byliśmy elitą, także dzięki profesorowi.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Jolka w imieniu klasy, w dniu 03-03-2020 20:48:55 napisał:

  Drogi Panie Profesorze, dziękujemy za wszystko, czym nas obdarzyłeś. Niech dobry Bóg obdarzy Cię szczęściem wiecznym o to proszą Twoi uczniowie z klasy mat-fiz Krzywoustego matura 1979

  odpowiedz

  • 1 (1)

  nakielanin, w dniu 04-03-2020 06:48:27 napisał:

  Odszedł wielki człowiek,pedagog,członek tej prawdziwej Solidarności,śmiało głoszący jej idee,którym pozostał wierny do końca. Pamiętam czasy,w których afiszowanie się przynależnością do tej organizacji,sprawiało "trochę" kłopotów,p.Sylwester nie dbał o to,śmiało nosił w klapie marynarki,jej znaczek.Nie podobało się to niektórym dzisiejszym notablom, p.Profesor nie bardzo się tym przejmował.Wielcy ludzie tamtych czasów odchodzą...Spoczywaj w spokoju p.Profesorze !

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Odchudzanie
Lipoliza injekcyjna
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Wulkanizacja
Nowoczesne zabiegi laserowe
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)