Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2021

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się dziś ze służbami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo mieszkańców województwa podczas letniego wypoczynku. Szczególny nacisk został położony na bezpieczny wypoczy

fot. pow.

fot. pow.

- W ostatni weekend w Polsce utonęło kilkanaście osób# – informował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Tłumaczył, że bezpieczeństwo nad wodą to obszar, którym szczególnie trzeba się zająć. W województwie kujawsko-pomorskim przygotowanych zostało 39 profesjonalnych kąpielisk. Ich listę można znaleźć na stronie https://sk.gis.gov.pl/

- To miejsca zabezpieczane przez kujawsko-pomorski WOPR, zatwierdzone przez inspekcję sanitarną, chronione przez zarządzających tymi kąpieliskami. Zachęcamy, namawiamy, do korzystania z nich całymi rodzinami. W tym roku przygotowaliśmy także szczególny projekt „Korytarz życia, czyli nieblokowania dostępu ratowników do osób potrzebujących pomocy, a także numeru alarmowego 112”. Przygotujemy specjalne miejsce, specjalny korytarz, tak aby w momencie, kiedy ktoś będzie tonął, ratownik, który obserwuje wodę, miał przestrzeń do tego, aby do takiej osoby jak najszybciej się dostać – mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Specjalne zestawy ratownicze dla osób, które będą na miejscu pilnowały poszczególnych miejsc do kąpieli zostały sfinansowane z rezerwy wojewody. Akcja to wspólny pomysł WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW w Bydgoszczy.

Wojewoda dziękował służbom za przygotowania do tegorocznego sezonu i prowadzone działania prewencyjne, jednak jak podkreślał - profesjonalnie przygotowane służby to nie wszystko.

- O bezpieczeństwo musimy też przede wszystkim dbać sami, więc myślmy o tym, aby odpowiednio uświadamiać dzieci. No i ten alkohol nad wodą jest największym zagrożeniem. Musimy też to wiedzieć – powiedział.

Na straży odpowiednio przygotowanej bazy noclegowo-żywieniowej stoi Państwowa Inspekcja Sanitarna.
- Realizujemy swoje zadania poprzez kontrole, ale również badania laboratoryjne oraz szeroko pojętą edukację. W tym roku zgłoszonych zostało już ponad 608 miejsc wypoczynku. Kontrolujemy całą bazę hotelową, zarówno całoroczną, jak i sezonową, dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży – mówiła Dorota Janużyk-Rutecka, Zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

- Proszę też pamiętać, że lato to niestety okres, kiedy mogą być wzmożone zatrucia pokarmowe. Z tego też względu sprawujemy nadzór nad wszelkimi obiektami żywienia zbiorowego - również automaty do lodów, punkty gastronomiczne, szeroko pojęte targowiska, gdzie sprzedaje się żywność – powiedziała. Zaapelowała także o stosowanie się do rozporządzeń, nakazów, zakazów oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.
Działania zarówno prewencyjne i operacyjne w związku z letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży prowadzi Państwowa Straż Pożarna. Funkcjonariusze przeprowadzają kontrole obiektów wypoczynkowych, a w razie potrzeby prowadzą działania ratownicze na akwenach wodnych, o czym mówił st. bryg. Jacek Kaczmarek, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP.

- Tam gdzie zachodzi konieczność podejmowania interwencji, w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej strażacy, są wyposażeni w sprzęt pływający i są odpowiednio wyszkoleni do podejmowania działań na akwenach wodnych. Ponadto funkcjonują 3 specjalistyczne grupy. Jedna grupa to jest grupa sonarowa, która mieści się w jednostce JRG 3 w Toruniu. Posiada 2 sonary i robota podwodnego oraz 2 grupy podwodno-nurkowe, które mogą prowadzić zarówno działania na wodzie, jak i pod wodą. Są to grupy we Włocławku i Bydgoszczy – tłumaczył.

Województwo kujawsko-pomorskie jest województwem przejazdowym, przez co ilość pojazdów przemieszczająca się przez nasze region generuje zagrożenia. Policja pełni tutaj głównie rolę pomocową, żeby udrażniać ruch i żeby korków na drogach było jak najmniej.

- Kolejnym obszarem, na który przygotowuje się Policja w okresie wakacyjnym, to szeroko pojęte działania na rejonie wodnym i przywodnym. W zeszłym roku niestety na naszych wodach utonęło 26 osób z tego 15 w okresie wakacyjnym. W tym roku utonęły już 2 osoby. W 15 przypadkach sami lub wspólnie z różnymi podmiotami odratowaliśmy osoby na wodzie – mówił insp. Mirosław Elszkowski, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Kluczową rolę podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą odgrywa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Prezes kujawsko-pomorskiego WOPR Maciej Banachowski dziękował wojewodzie za wsparcie sprzętowe WOPR, które przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. I zapewnił, że ratownicy cały czas czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających.

- Cały czas ratownicy patrolują te obszary wodne oczywiście jak i obszary przywodne. Na bieżąco prowadzimy działania profilaktyczne, które mają na celu pokazanie jak bezpiecznie wypoczywać na wodą. Apelujemy, aby korzystać tylko i wyłącznie z tych miejsc nadzorowanych przez ratownika wodnego czy z miejsc kąpielisk, z miejsc okazjonalnie wykorzystanych do kąpielisk i oczywiście apelujemy jeżeli widzą Państwo jakieś zagrożenie należy reagować, dzwoń pod numer 112, przekaż informacje najważniejszym służbom, aby w jak najszybszym czasie zareagowali – mówił.

Materiał: Adrian Mól / Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Nakło997, w dniu 23-06-2021 17:05:58 napisał:

    Zwykłe bicie piany,populistyczne zadania i pod publiczkę.Nic nowego nie przedstawiono. Wszystko wynika z codziennych zadań służbowych i obowiązku służbowego.Cóż tu więcej wymagać od funkcjonariusza-no chyba żeby się sklonowali i byli w kilku miejscach lub działaniach jednocześnie.A jak dzwonię na 112 to się okazuje że dzielnicowego nie ma w służbie bo odpoczywa po kilku różnych akcjach "liść dębu" kolejny jest delegowany do innych zadań,interwencja przyjęta czas oczekiwania w/g kolejności zgłoszeń.Tak więc wychodzi na to trzeba brać sprawy w swoje ręce bo braki kadrowe i te wszelkie marsze,manifestacje rozłożyły nam służbę publiczną jak Covid NFZ gdzie pozostała tylko "teleporada" Groteska rodem z Misia Ale oni tam-mają dobre samopoczucie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Narożniki
Budowa domu pod klucz
Pomoc drogowa
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)