Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

01 listopada 2022

1 Listopada. Święto Wszystkich Świętych

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku.

To święto na 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom ,którzy oddali życie za Chrystusa .Na początku XX wieku w Polsce czcią otaczano również żebraków przebywających przy wejściach do kościołów lub cmentarzy. Z tej okazji gospodynie specjalnie piekły dla nich małe chlebki . Zwyczajem 1 listopada jest pójście na cmentarze aby zapalić znicze , przynieść wiązankę kwiatów, pomodlić się i oddać szacunek zmarłym. Ten zwyczaj jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kwiaty stanowią symbol naszej pamięci i tęsknoty o bliskich zmarłych a znicze stanowią symbol wspomnień. Tego dnia wszystkie zakłady pracy , szkoły są zamknięte.

Materiał: Dominika Westphal - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)