1 Listopada. Święto Wszystkich Świętych

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku.
To święto na 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom ,którzy oddali życie za Chrystusa .Na początku XX wieku w Polsce czcią otaczano również żebraków przebywających przy wejściach do kościołów lub cmentarzy. Z tej okazji gospodynie specjalnie piekły dla nich małe chlebki . Zwyczajem 1 listopada jest pójście na cmentarze aby zapalić znicze , przynieść wiązankę kwiatów, pomodlić się i oddać szacunek zmarłym. Ten zwyczaj jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kwiaty stanowią symbol naszej pamięci i tęsknoty o bliskich zmarłych a znicze stanowią symbol wspomnień. Tego dnia wszystkie zakłady pracy , szkoły są zamknięte.
Materiał: Dominika Westphal - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI
- Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"
- Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń. Nastąpi przesunięcie terminu
- Zalew "łańcuszków". Użytkownicy zamiast chronić dane, udostępniają spam
- Maleje liczba osób na studiach II stopnia. Nowe dane w ELA
"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)