Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

40. rocznica śmierci kardynała Wyszyńskiego. Przygotowano wystawę

fot. pow.

fot. pow.

W 2021 roku obchodzimy 120 rocznicę urodzin oraz# 40 rocznicę śmierci kardynała Wyszyńskiego. Z tej okazji Sejm i Senat jako władza ustawodawcza Rzeczypospolitej, oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, ustanawiając rok 2021 Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego wyrażając w ten sposób pamięć, szacunek i wielkie uznanie dla całego jego życia i dokonań.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku we wsi Zuzela. W 1924 roku przyjął świecenia kapłańskie. Studiował na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tam też obronił pracę doktorską. W Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku był wykładowcą socjologii i prawa kanonicznego. Redagował również miesięcznik „Ateneum Kapłańskie”. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się, pełniąc posługę jako kapelan Armii Krajowej.

W 1946 roku z rąk prymasa Augusta Hlonda przyjął święcenia biskupie, a w 1948r. sam został prymasem. W 1953 roku został aresztowany przez komunistów. Internowanie opuścił dopiero w 1956 roku.

W 1966r. przewodniczył obchodom Milenium Chrztu Polski. Natomiast w 1978r. Brał udział w konklawe, które wybrało na papieża Karola Wojtyłę.

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Został pochowany w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich, a od 1987r. Spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej.

Pośmiertnie otrzymał tytuł Prymasa Tysiąclecia. Podyktowane to było jego niezwykłymi dokonaniami.

Prymas Wyszyński był przykładem człowieka, który w swojej służbie kapłańskiej zwracał szczególna uwagę na godność człowieka. Był głosicielem wartości chrześcijańskich i zarazem mężem stanu, który jak sam mawiał kochał Ojczyznę więcej niż własne serce. Był obrońcą narodu. Domagał się od władz komunistycznych poszanowania wolności religijnej i bronił kultury polskiej.

Z okazji obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę prezentującą sylwetkę kardynała oraz książki jego autorstwa.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)