Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 września 2017

Azbest jest wyjątkowo szkodliwy. Naprawiając dach z eternitu zachowaj ostrożność

Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Bydgoszczy przekazuje informacje na temat # tego, w jaki sposób postępować w przypadku wykonywania prac naprawczych pokryć dachowych oraz innych elementów budowlanych zawierających azbest.

W związku z prowadzeniem prac zabezpieczających i remontowych budynków, wykonywanych w następstwie szkód wywołanych przez nawałnice w miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
w Bydgoszczy prosi o zachowanie szczególnej ostrożności podczas usuwania pokryć dachowych oraz innych elementów budowlanych zawierających azbest (eternity, płyty elewacyjne, elementy izolacyjne).

Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi, charakteryzuje się silnym działaniem kancerogennym, a zdemontowane wyroby wykonane z azbestu zaliczają się do odpadów niebezpiecznych. Chorobotwórcze działanie azbestu jest wynikiem wchłaniania włókien zawieszonych w powietrzu. Biologiczna agresywność pyłu azbestu zależna jest od wielkości oraz stopnia penetracji jego włókien, które gromadzą się w układzie oddechowym. Największym zagrożeniem są włókna respirabilne o średnicy poniżej 3 μm, mogące docierać aż do pęcherzyków płucnych. Zaabsorbowane włókna azbestowe pozostają w płucach, organizm ludzki nie ma zdolności do całkowitego ich wydalania ani rozkładu. Nowotworami złośliwymi spowodowanymi przez azbest są rak płuca oraz międzybłoniak opłucnej. Okres pomiędzy ekspozycją a wystąpieniem pierwszych objawów chorobowych jest wieloletni, jednak powstała już choroba charakteryzuje się gwałtownym rozwojem oraz krótką przeżywalnością.

Nieodpowiednio zabezpieczone pokrycia dachowe mogą spowodować uwolnienie włókien azbestowych do powietrza. Azbest stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie wtedy, gdy jego włókna znajdą się w wdychanym powietrzu. Podczas prac rozbiórkowych oraz naprawczych mających miejsce w ostatnich dniach na terenie województwa kujwsko-pomorskiego, dochodzi do uszkodzeń mechanicznych wyrobów azbestowych tj. łamania, kruszenia, wiercenia, przemieszczania oraz zrzucania z wysokości podczas prac rozbiórkowych. Wyroby azbestowe odpowiednio zabezpieczone, zachowane we właściwym stanie technicznym nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak w trakcie powyższych czynności dochodzi do emisji włókien azbestowych, będących realnym zagrożeniem dla pracowników oraz mieszkańców.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy prosi o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac z wyrobami azbestowymi. Należy zwrócić uwagę aby tego typu prace wykonywały wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, wyposażone
w odpowiedni sprzęt oraz odzież ochronną. Demontaż wyrobów azbestowych, w tym pokryć dachowych, musi zostać przeprowadzony przez podmiot do tego uprawniony, poprzedzony zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2004 r., Nr 71, poz. 649 z późn. zm.).

Zapobieganie emisji pyłu azbestowego podczas prac remontowych oraz rozbiórkowych polega m.in. na zwilżaniu wyrobów wodą przed ich usuwaniem oraz w trakcie wykonywania czynności aby nie dopuścić do jego wysuszenia. Ponadto należy używać wyłącznie narzędzi ręcznych lub wolnoobrotowych narzędzi mechanicznych. Demontaż wyrobów powinno wykonywać się w miarę możliwości w całości, unikając łamania oraz kruszenia elementów. Odpady azbestowe należy szczelnie zabezpieczyć folią oraz przekazać do utylizacji. Wszelkie prace z wyrobami azbestowymi należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz zastosowaniem środków ochrony indywidualnej (półmaski jednorazowego użytku typu P3, ubrania, rękawice robocze, ochronniki na obuwie). Zużyte środki ochronne składować należy wraz z odpadami azbestowymi. Ponadto w pobliżu terenu, gdzie usuwane są wyroby zawierające azbest obowiązuje bezwzględny zakaz palenia oraz spożywania posiłków i napojów. Strefę prac należy ogrodzić i oznakować a po ich zakończeniu, teren starannie oczyścić z wykorzystaniem metod tłumiących pył (na mokro). Niedopuszczalne jest ręczne zamiatanie na sucho.

Z uwagi na wskazane prace remontowe prowadzone na terenie powiatu Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy prosi o uwzględnienie powyższych zapisów.

materiał: PWIS Bydgoszcz

 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)