Dziś mamy 3 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2020

Bibliotekarz poleca. Recenzja książki „Felix i niewidzialne źródło”

fot. pow.

fot. pow.

„Ten, kto dobrze patrzy, w końcu zobaczy” – tym przysłowiem afrykańskim zaczyna #się najnowsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta należąca do „Cyklu o Niewidzialnym”.

Główny bohater to dwunastoletni Félix, którego imię znaczy „szczęśliwy”, mieszka wraz z matką Fatu N’Diaye w Paryżu. Kobieta pochodząca z Senegalu prowadzi kawiarnię „W Robocie”, w której gromadzą się mieszkańcy z sąsiedztwa. Wg Félixa jego matka potrafi nazywać przedmioty, zwierzęta i ludzi. Stąd dość oryginalne nazwy: wspomnianej kawiarni, WC – „Sam w zaciszu”, czy kota „Monsieur”. Ojciec Félixa, Felicien Saint-Esprit, Antylczyk, kapitan statku handlowego, przedstawiany jest jako Duch Święty. Chłopiec poznaje ojca dopiero w wieku dwunastu lat, w chwili kiedy Fatu popada w depresję.

Wówczas spokojne życie chłopca diametralnie się zmienia. Jako mały chłopiec, musi stawić czoła chorobie i poważnym problemom. Jest zdeterminowany i za wszelką cenę pragnie odzyskać swoją mamę, którą uwielbia. Zabiera ją więc do Afryki, pełnej magii i kolorów.

Autor zwraca uwagę na pamięć o tym kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Można wywnioskować, że całkowite odcięcie się od korzeni, może prowadzić do zagubienia i zatracenia własnej tożsamości. Książka z pewnością zmusza do refleksji, To ciekawa opowieść o tym, co skrywa się w umyśle i sercu człowieka. Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania.

Materiał: Justyna Widawska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

W cyklu BIBLIOTEKARZ POLECA, dzisiaj recenzja książki Érica-Emmanuela Schmitta „Félix i niewidzialne źródło”.

Oceń artykuł: 21 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)