Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

16 lipca 2019

Bransoletki życia dla potrzebujących. Rozszerzenie projektu dla seniorów

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Już 95 gmin w całym województwie zadeklarowało przystąpienie do rozszerzenia # marszałkowskiego programu teleopieki domowej, opartego na bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy.

To najbardziej spektakularny i budzący największe zainteresowanie element samorządowej wojewódzkiej polityki senioralnej. Czekamy na zgłoszenia pozostałych samorządów. 

Nasz system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Gromadzone w systemie dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach - mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Po wciśnięciu przez osobę wzywającą pomocy przycisku alarmowego kontaktuje się z nią dyspozytor z centrum operacyjnego, który ustala, co się stało, porozumiewa z rodziną, a w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną lub służby ratunkowe. Bransoletki wyposażone są w geolokalizację, licznik kroków, mierzą też tętno noszącej je osoby.

- Program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Obecnie obejmujemy nim 210 osób. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej prowadzi zaawansowane prace, które pozwolą na uruchomienie wkrótce dużego programu teleopiekuńczego. Zakładamy, że obejmiemy nim praktycznie wszystkich potrzebujących. By było to możliwe, niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych  – podkreśla marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

ROPS zwrócił się z propozycją udziału w programie do wszystkich miast i gmin w regionie. Decyzję o przystąpieniu podjęło już 95 samorządów. Wciąż czekamy na deklaracje pozostałych 49.

Zakładamy, że - kierując się kluczem proporcjonalności w odniesieniu do liczby mieszkańców - rozdysponujemy na początek 3 tysiące bransoletek. Trafią do podopiecznych w przyszłym roku. To gminy będą odpowiadać za rekrutację uczestników, będę też ponosić część kosztów (15 złotych miesięcznie za jednego uczestnika). Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do naszego systemu.

System ten będzie działał w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną. Uruchomimy też dedykowany teleopiece wolontariat osób młodych, oparty o harcerzy Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Będą pomagać starszym paniom i panom w kwestiach związanych z obsługą sprzętu.

Jako uzupełnienie programu uruchamiamy wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych  przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą pomagać starszym państwu w robieniu zakupów, robieniu porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych; mogą im też towarzyszyć na spacerach albo poczytać książkę w domu.

Będzie to praca odpłatna (16 złotych za godzinę brutto), wyłącznie dla osób znanych danemu seniorowi, godnych zaufania, cieszących się zaufaniem w środowisku sąsiedzkim. Kandydaci do jej podjęcia będą też weryfikowani pod kątem osobowościowym.

materiał: Beata Krzemińska/rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Oceń artykuł: 7 0
Pliki do pobrania
MAPA_11.07.19.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  janusz, w dniu 16-07-2019 15:09:51 napisał:

  Dlaczego bransoletki tylko dla seniorów-mieszkam sam,mam 51 lat ,choruję na cukrzycę,jestem po zawale-to czy mogę wezwać pomoc czy nie?

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Magda, w dniu 16-07-2019 15:27:27 napisał:

  Szkoda ze redakcja nie zrobila edycji i nie dodala od siebie czy gminy z naszego powiatu przystapily do programu. Bo po co nam artykul bez takich informacji.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Polski niemiec, w dniu 16-07-2019 21:26:14 napisał:

  Ctr+c i ctr+v. Poszło

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Botox zmarszczki lwie
Elewacje
Kanapa
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Budowa stanu surowego
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)