Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Ciekawy konkurs kulinarny. Na najlepszych czekają nagrody

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zaprasza do# udziału w konkursie kulinarnym, którego tematem przewodnim jest tradycyjna kuchnia Krajny i Pałuk w nowoczesnej odsłonie w kategorii dania główne.

Zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa czy inne organizacje (formalne i nieformalne, w tym: stowarzyszenia, fundacje, OSP), działające na terenie powiatu nakielskiego do udziału w konkursie.
Tylko jedno danie główne łączące tradycję z nowoczesnością i nagrody dla każdego!

Poddaj się ocenie finalisty 3. sezonu programu "MasterChef"!

Komisja konkursowa, w której składzie zasiądą:

Przewodniczący Jury: Mariusz Szwed - finalista 3. sezonu programu "MasterChef"
Członek Jury: Wiesława Czajkowska - właścicielka Zajazdu WiK w Ślesinie,
Członek Jury: Henryka Tracz – przedstawiciel Zarządu LGD,

wyłoni spośród zgłoszonych do Konkursu potraw trzech laureatów, przyzna także 2 wyróżnienia. Ponadto każdy Uczestnik konkursu otrzyma nagrodę rzeczową.

Karty zgłoszeń prosimy dostarczać do biura LGD w terminie od 28.06.2021 r. do 18.06.2021 r. do godziny 14.00 osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej bądź mailowo (biuro@rlks.naklo.pl). O terminowości złożenia zgłoszenia decyduje data wpływu do biura LGD. Szczegóły w Regulaminie poniżej.

Prezentacja dań oraz ich ocena nastąpi podczas Finału Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”
Termin: 25.06.2021 r., godz. 16.00

Miejsce: Zajazd WIK, ul. Nakielska 8, 89-121 Ślesin

Finał konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”, podczas którego zostaną wyłonione najlepsze dania główne regionu Krajny i Pałuk to okazja do pokazania tradycji kulinarnych z różnej perspektywy, stąd w programie:
Wykład: „Przy polskim stole”, który poprowadzi kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią p. Anna Sergott
Pokaz kulinarny, przygotowanie 3 dań(przystawka, danie główne, deser) wraz z degustacją przygotuje kucharz Mariusz Szwed- finalista 3. sezonu programu "MasterChef"

Już dziś zapraszamy mieszkańców powiatu nakielskiego na to wydarzenie!

Materiał: Joanna Bałdyga Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 0 2
Pliki do pobrania
zgłoszenie_kulinarny_2021_www.doc
Regulamin konkursu SKiP_2021.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)