Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

06 maja 2018

Cztery jednostki, ponad 130 członków, wiele wydatków. Ile kosztuje funkcjonowanie OSP?

fot. archiwum

fot. archiwum

Przyglądamy się wydatkom Urzędu Gminy w Sadkach na funkcjonowanie ochotniczych straży # pożarnych w gminie.

170 tys. zł kosztowały gminę ochotnicze straże pożarne w 2017 roku. W tegorocznym budżecie na funkcjonowanie czterech jednostek OSP zabezpieczono 161 tys. 400 zł.

Na terenie gminy Sadki funkcjonują 4 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które skupiają ogółem 135 członków czynnych. Przy jednostkach OSP w Sadkach, Anielinach i Bninie działają też młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców (5), które skupiają ok. 50 członków. Jednostka OSP w Sadkach, a także jednostka OSP w Jadwiżynie, działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP Jadwiżyn w struktury KSRG włączona została w roku 2017. Ogółem, druhowie odnotowali 168 zdarzeń: w tym 20 pożarów, 145 miejscowych zagrożeń, 3 alarmy fałszywe. Co warto wiedzieć, jednostki OSP w sporej części utrzymywane są z budżetu gminy (choć pozyskują też inne, zewnętrzne środki na funkcjonowanie, głównie sprzęt). W ubiegłym roku gmina przeznaczyła na ten cel ok. 171 tys. 50 zł.

Na ekwiwalenty za udział członków OSP w akcjach ratowniczo-gaśniczych wydatkowano 21 tys. 580 zł, na ryczałt dla komendanta gminnego OSP 6 tys. zł. Na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne dla konserwatorów sprzętu oraz umowy o dzieło wydatkowano kwotę 41 tys. 275 zł. Zakup umundurowania, wyposażenia ochrony osobistej, sprzętu przeciwpożarowego kosztował 18 tys. 780 zł. Na zakup paliwa do samochodów gaśniczych i sprzętu silnikowego oraz na zakup części zamiennych wydatkowano kwotę 9 tys. 68 zł.

Nagrody, dyplomy, artykuły spożywcze dla osób biorących udział w zawodach sportowo-pożarniczych i konkursach o tematyce przeciwpożarowej wydano 5 tys. 290 zł. 4 tys. 610 zł kosztował opał do remiz w Sadkach i Anielinach. Na zakup materiałów i sprzętu oraz materiałów do remontów w remizach, głównie w OSP Sadki, wydatkowano kwotę 7 tys. 955 zł. Na opłaty za energię elektryczną i wodę w remizach OSP wydano 4 tys. 629 zł.

Kolejne koszty to remonty pojazdów i sprzętu - 2 tys. 321 zł, remonty w remizach wydatkowano - 3 tys 440 zł.
Konieczne badania lekarskie członków i kierowców OSP pochłonęły 930 zł, na przeglądy techniczne pojazdów gmina asygnowała 800 zł. Kolejne ok. 310 zł to usługi transportowe. Legalizacja aparatów powietrznych oraz przegląd techniczny SRT Weber OSP Sadki kosztował 2 tys. 587 zł. Szkolenia druhów OSP to wydatek wysokości 1 200 zł. Na telefony i internet wydatkowano kwotę 672 zł, na wyjazdy służbowe - 895 zł. Do funkcjonowania OSP, ze środków funduszu sołeckiego - dołożyły się również sołectwa (9 tys. 95 zł).

Jeśli chodzi o inwestycje, prawie 15 tys. zł kosztowało zakup i montaż bramy garażowej w remizie OSP Sadki.
W tegorocznym budżecie gminy na funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych zabezpieczono 161 tys. 400 zł.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (8)

    Sadkkowianin Jeden, w dniu 06-05-2018 17:58:50 napisał:

    Ile kosztuje jeden galowy mundur strażacki?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Meble kuchenne
Krzesło młodzieżowe
MEBLE PIOTR PASIEKA
Usta - powiekszanie
Meble kuchenne - na zamówienie
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)