Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 sierpnia 2015

Dobra izolacja to podstawa

Paradoksalnie docieplenie domu może sprawić, że będzie w nim ... chłodniej.

Fala upałów, jaka przetacza się przez Polskę, zalewa ciepłem nie tylko znajdujących się na plaży urlopowiczów, ale też nasze domy, w których latem nieraz czujemy się jak w szklarni. Gorący temat w bezpośrednim stopniu dotyczy budynków starych, wzniesionych wedle nieaktualnych standardów cieplnych. Co możemy zrobić, by poprawić komfort termiczny we własnych czterech kątach?

Jedna z największych fal upałów, jaka w tym stuleciu dotknęła Polskę i Europę, szczególnie dokucza tym, którzy posiadają pokoje użytkowe na poddaszu. Czasem do tego stopnia, że przebywanie w nich staje się po prostu niemożliwe. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze: zewnętrzną połać dachu wykonuje się zazwyczaj z materiałów łatwo nagrzewających się – np. z blachy stalowej lub dachówek ceramicznych – które działają niczym wielki kolektor słoneczny, oddając ciepło do wnętrza. Po drugie: konstrukcja dachu stanowi często najcieńszą przegrodę budynku i dodatkowo jest ustawiona do słońca pod kątem zbliżonym do prostego, skracając drogę ciepła do pomieszczeń wewnętrznych. Po trzecie: pokoje znajdujące się na poddaszu mają z reguły mniejszą kubaturę, niż te znajdujące się np. na parterze, dlatego ich temperatura wzrasta szybciej.

Aby z problemem się uporać, nie musimy od razu inwestować w kosztowny system klimatyzacji czy wyposażać się w armię wiatraków. Jak mawia znane porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Rozwiązaniem, które zapewni ochłodzenie latem, jest – wbrew pozorom – odpowiednie docieplenie budynku. – Docieplenie rozumiane jako dodatkowa izolacja budynku to podstawowy krok w celu poprawy komfortu cieplnego pomieszczeń. Rozwiązanie to działa bowiem w dwie strony – zimą zabezpiecza dom przed ucieczką energii, latem zaś zapobiega przenikaniu gorąca do wnętrza budynku – tłumaczy Adam Buszko. – Nawet, jeśli poddasze od początku nie jest przystosowane do zamieszkania, to stosunkowo prosta i niedroga renowacja termiczna może pomóc w pozyskaniu dodatkowej, komfortowej przestrzeni, np. na letnie atelier lub domową strefę relaksu. W przypadku poddasza optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ocieplenia z kamiennej wełny mineralnejw dwóch warstwach – dodaje.

O odpowiedni klimat pomieszczeń, także latem, warto zadbać kompleksowo. W przypadku tradycyjnego budownictwa, które kwestię izolacji traktowało z różną powagą, może to oznaczać konieczność dołożenia kilku dodatkowych centymetrów ocieplenia także na ścianach zewnętrznych. Ponieważ sezon budowlany trwa w najlepsze, nad renowacją termiczną elewacji warto pomyśleć właśnie teraz. Oczywiście tego typu inwestycja wiązać się będzie z konkretnymi kosztami. Rozważając wszystkie "za" i "przeciw" powinniśmy jednak mieć na uwadze nie tylko komfort mieszkaniowy latem, ale też wysokość rachunków za ogrzewanie zimą. Może się okazać, że jednorazowy wydatek zwróci się kilkukrotnie. Okazuje się, że uzasadnione ekonomicznie i poprawnie wykonane docieplenie dachu i fasad w standardowym, wzniesionym przed 2014 r. domu jednorodzinnym, może zaoszczędzić nam od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku – zarówno na ogrzewaniu zimą, jak i chłodzeniu latem.

– Realne oszczędności osiągniemy, stosując materiały o wysokiej jakości oraz niskim współczynniku przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambdzie. Przykładowo: dodanie 8 cm płyty zwełny kamiennej na ściany zewnętrzne przeciętnego domu o powierzchni 200 m2 to koszt na poziomie ok. 1% całego kosztu budowy. Taka inwestycja zwraca się zaś w przeciągu kilku lat – wyjaśnia ekspert Paroc Polska.

Wakacyjne upały to problem, od którego można się odizolować – dosłownie i w przenośni. Zamiast wydawać małą fortunę na pochłaniającą energię klimatyzację, najpierw warto się zastanowić nad rozwiązaniami pasywnymi, pozwalającymi na długofalowe oszczędności. Bo choć koszty inwestycji to sprawa kluczowa, komfort mieszkania we własnym domu – cichym, bezpiecznym, chłodnym w lecie i ciepłym w zimie – trudno przecenić.

materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 66 103

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Piotr, w dniu 08-08-2015 14:29:19 napisał:

    Tak zwane docieplenie budynków jest błędną nazwą. Jest to wykonanie izolacji cieplnej budynków. Nazwa docieplenie wynika z tego, że budynki izolujemy przeważnie z myślą o ograiczeniu przenikania energii cieplnej z wnętrza budynku a nie odwrotnie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (2)

    kazimierz wlk., w dniu 08-08-2015 18:37:44 napisał:

    Dzieki dociepleniu chlodniej ? Zapraszam do docieplonych bloków na kazimierza wlk. Jedna wielka duchota w środku, a temperatura prawie identyczna. Może ktoś powoe jak to jest że jest na odwrót i trzeba wychodzić na balkon żeby pooddychać ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    lex, w dniu 08-08-2015 19:01:34 napisał:

    Co z tego że docieplone jak za czynnik grzewczy ludzie płacą więcej jak przed ociepleniem.W upały temperatura jak na zewnątrz.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    dzieciak, w dniu 08-08-2015 19:08:42 napisał:

    Ja czekam kiedy nam ocieplą na Kilińskiego , ciekawy jestem czy będzie lepiej...?

    odpowiedz

    • 2 (4)

    solo, w dniu 08-08-2015 22:22:08 napisał:

    Mam domek pokryty styropianem 10 cm i w te dni chowam się w nim przed upałami. Dom stanowi bardzo skuteczną ochronę przed upałami, ale należy zadbać o prawidłową cyrkulację. Zasłaniać okna i nie wpuszczać ciepła. W piwnicy mam za chłodno by dłużej przebywać bez ubrania!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Darek , w dniu 30-03-2016 08:44:32 napisał:

    Ja ostatnio zatrudniłem ekipę żeby ocieplili mi poddasze. Będziemy do tego używać pianki systemowej. Chłopaki z firmy Kadri wiedzą co robią i już nie mogę doczekać się żeby zobaczyć efekty.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Igorr, w dniu 10-05-2016 13:51:03 napisał:

    Ja do ocieplenia domu ogarnąlem pianke systemowa , bardzo jestem zadowolony z efektu, polecam!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Katia, w dniu 05-09-2016 13:51:22 napisał:

    Ja mogę szczerze polecić piankasystemowa.pl - ekipa bardzo kompetentna, wytłumaczyli mi wszystko i doradzili. Jestem naprawdę zadowolona :)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Lolki, w dniu 28-09-2016 10:34:38 napisał:

    Katia, chodziło Ci o pianę systemową Kadri? Ja ocieplałam właśnie pianą systemowa Gold 8-12 i jestem mega zadowolona. Tu strona internetowa kadri pianasystemowa.pl, bo chyba literówka Ci się wkradła :))

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)