Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2020

Dobry rok dla polskich pracowników. Płaca minimalna w górę

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

Nowy Rok przyniósł dobre wiadomości dla polskich pracowników. Od 1 stycznia # br. wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 350 zł – do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17 zł. – Dodatkowo od tego roku dodatek stażowy nie będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

To będzie dobry rok dla polskich pracowników. Od 1 stycznia br. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 2600 zł – to aż o 350 zł więcej niż w poprzednim roku.

– W sumie od 2015 r. pensja minimalna wzrosła o 850 zł. To faktycznie znaczące kwoty. Pracownicy muszą być godziwie wynagradzani. Wzrost minimalnej pensji przekłada się na podwyżki wynagrodzeń w ogóle, a to bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem wzrosła także wprowadzona w 2017 r. minimalna stawka godzinowa (określone umowy cywilnoprawne). W chwili wprowadzenia wynosiła ona 13 zł, dzisiaj – 17 zł.

To nie koniec zmian

Od 1 stycznia br. dodatek stażowy nie jest wliczany do minimalnego wynagrodzenia.

– Do tej pory pracownik z dłuższym stażem pracy zarabiający minimalną krajową mógł mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowozatrudniona z dużo niższym lub zerowym stażem pracy, wykonująca tę samą pracę. W takiej sytuacji dodatek stażowy był fikcją i nie pełnił swojej funkcji – motywacji i docenienia doświadczenia. Dzisiaj to się zmienia – podkreśla minister Marlena Maląg.

Zmiany dotyczą przede wszystkim pracowników sektora publicznego oraz pracodawców tego sektora, którzy zgodnie z przepisami mają obowiązek wypłacania takiego dodatku.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

Oceń artykuł: 0 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (13)

  buhaha, w dniu 05-01-2020 13:23:31 napisał:

  kiepski rok dla pracowników, wymuszona podwyżka minimalnej czyli redukcje etatów

  odpowiedz

  • 2 (12)

  ja1969, w dniu 05-01-2020 13:33:55 napisał:

  Czymś trzeba zapłacić za podwyżkę pradu, akcyzy na używki etc.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Obserwator, w dniu 05-01-2020 15:18:21 napisał:

  SLD chce , żeby najnizsza krajowa wynosiła 4tys za dziesięć lat .

  odpowiedz

  • 14 (18)

  Przedsiębiorca , w dniu 05-01-2020 15:30:08 napisał:

  Za rok o tej porze artykuł ; "zły rok dla pracowników, likwidacja etatów, upadłość małych firm" tak to będzie wyglądać bo tu nie chodzi o człowieka że dostanie np 200 złotych podwyżki tylko o to że do "państwa" wpłynie od pracodawcy 250 ;) tak to właśnie wygląda. A będzie to coraz drożej i gorzej dopiero się zaczyna początek końca...

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Wiemy, w dniu 05-01-2020 16:32:04 napisał:

  Gdy w 2000 roku skonczyłem szkołę to o pracy można było marzyć,zostać policjantem,strażakiem albo w więzieniu strażnikiem,teraz to mlodzi mają możliwości większe jak w PL nie to za granicą

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Podatnik, w dniu 05-01-2020 18:31:57 napisał:

  Co za bzdury !!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 6 (10)

  quiz za dychę, w dniu 05-01-2020 19:35:06 napisał:

  Liczby- na pierwszy rzut oka-cieszą! Niestety, ktoś musi za to zapłacić.Zgadnij - kto????

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Marek, w dniu 06-01-2020 09:31:50 napisał:

  Polacy musza zarabiać więcej i tak co to jest 2600zł brutto na miesiąc???? To i tak jest o wiele za mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Nowy, w dniu 06-01-2020 10:27:12 napisał:

  Praca minimalna w górę a wraz z nią wszystko w górę.

  odpowiedz

  • 10 (12)

  emerytka, w dniu 06-01-2020 11:33:00 napisał:

  PRZECIEŻ WSZYSTKO drożeje!!!!!!!!!!!!!!!!!!podwyżka emerytury 100,00 zł a zabrane bedzie 500,00 zł- drogie .mięso, wędliny , usługi ,mat.budowlane ,prąd ,warzywa,ziemniaki, leki ITD< ITD

  odpowiedz

  • -2 (4)

  trr, w dniu 07-01-2020 14:03:07 napisał:

  po wpisach rozumiem ze Polak szczesliwy jak ma za godz 7 zł pracuje na zlecenie albo na czarno lub ma staz a praca po znajomsci jest bez tych wszystkich dodatków gaz od ruskick kopanie wszystkie zamknąc co można to sprzedac usunąc amerykanówt z Polski bo denerwują Putina zlikwidowac terytoraialnych usunąc religie ze szkoły koscioły pozamykac wiadomo dlaczego jest wrost gospodarczy ale go nie ma bo wiadomo propoganda zyje sie lepej ale jest gorzej bo PIS rzadzi ikrzywdzi ten ociemniały naród ze tak rządzi i robi reformy to jest straszne i nie ma wolnosci praworzadnosci łamane są prawa człowieka ....taka obowiązuje narracja

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Drobne naprawy
Makijaż ślubny
Zabiegi dla panów
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)