Dziś mamy 15 grudnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

13 listopada 2019

Doskonalenie swoich umiejętności. Terytorialsi na kolejnym szkoleniu

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

Misją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest „obrona i wspieranie lokalnych # społeczności”.

By móc ją w pełni realizować Terytorialsi coraz częściej szkolą się poza terenem wojskowych koszar, czy poligonów, w rejonach, z których pochodzą. To właśnie ten terytorialny charakter jest fundamentem 8K-PBOT.

Zgodnie z mottem naszej formacji jesteśmy „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Szkolenia poza poligonami i wojskowymi rejonami ćwiczeń, stają się dla nas codziennością, dzięki której można nas zobaczyć na ulicach naszych małych miast. Jednym z takich przykładów jest szkolenie w Aleksandrowie Kujawskim, które odbędzie się 16-17 listopada br.

Obraz żołnierza Wojska Polskiego ćwiczącego w cywilnym ogólnodostępnym rejonie: w lasach, parkach, na ulicach, w centrach miast nie powinien już nikogo zaskakiwać. Aktualne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, te związane z czasem pokoju, takie jak ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych, czy katastrof, ale też te wynikające z zadań na czas kryzysu, czy wojny, wymagają znajomości rejonu działania i lokalnych uwarunkowań terenowych.

Nie ma lepszych metod na poznanie rejonu działań, jak szkolenie się w nim. Stąd też, coraz większa aktywność szkoleniowa żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w powiatach województwa kujawsko-pomorskiego.

Szkolenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialności są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru naszej formacji. Jest on z jednej strony zapewnieniem znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, z drugiej natomiast strony daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia mieszkańców dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.

Należy podkreślić, że aktywność żołnierzy WOT jest przyjmowania z pełnym zrozumieniem i wsparciem władz lokalnych, jak również samych mieszkańców, za co chcemy serdecznie podziękować.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie formacja jest w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 22 tys. żołnierzy.

materiał: kpt. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 2 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (13)

  Obserwator, w dniu 13-11-2019 20:35:26 napisał:

  Dramat z tymi harcerzykami , nowoczesny sprzęt i kupa pieniedzy na szkolenie ciekawskich panienek, które przyjechały foteczki porobić, albo sluzba zawodowa albo ewentualnie zasadnicza służba min 6 miesięcy ( cwiczenia 24h/dobę, 7dni w tygodniu)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  czerwone berwty, w dniu 13-11-2019 21:14:00 napisał:

  komandosi ze spalonego lasu

  odpowiedz

  • 3 (7)

  ja, w dniu 13-11-2019 21:46:27 napisał:

  jakoś bezpieczniej się nie poczułem ale rozbawiony bardzo

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Kosa, w dniu 14-11-2019 04:06:26 napisał:

  Masakra,,,,, to są pieniądze wyrzucone w błoto. Patykiem bym ich powybijal

  odpowiedz

  • 2 (6)

  ..., w dniu 14-11-2019 10:38:37 napisał:

  Kupa pieniędzy wydana ... Ile trwa to szkolenie? miesiąc? jak przez miesiąc czasu można przygotować człowieka do pracy w wojsku? Jak się patrzy na dzisiejszą młodzież która bez smartphone'a nie trafi do sklepu za rogiem to wydaję się tym bardziej niemożliwe. Można by te pieniądze chociaż w połowie spożytkować na zakup sprzętu dla ochotniczych strażaków którzy codziennie wyjeżdżają komuś pomagać a jeżdżą zdezelowanym sprzętem z lat 80 niekiedy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  jacek2, w dniu 14-11-2019 16:56:37 napisał:

  Zrobiono ankietę anonomową w wojsku na temat ewentualnej wojny i 70% kadry zawodowej stwierdziło, że pójdzie na zwolnienie lekarskie, kobiety oficerowie zwolnione są na wypadek konfliktu zbrojnego, o tym nie wiecie na pewno, więc bronić będą was tylko terytorialsi. Trzeba cieszyć się, że mamy jeszcze młodych ludzi którzy są zdolni do poświęcenia, bo reszta to rynsztok.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  czytelnik, w dniu 14-11-2019 17:49:34 napisał:

  Lasy szubińskie po klęsce żywiołowej czekają na posprzątanie.Do tej roboty szczególnie powinni być kierowani bezrobotni członkowie OTK.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Konstrukcje stalowe
Makijaż na każdą okazję
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Elewacje
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!

(czytaj więcej)
0

Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)