Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

21 maja 2020

Drewno na terenie lasów zostało zabezpieczone siatką. W jakim celu?

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Na terenie lasów Nadleśnictwa Szubin można napotkać stosy z drewnem #okrytym siatką.

Siatka ta służy do ochrony składowanego drewna przed szkodnikami owadzimi. Uniemożliwia również dorosłym owadom opuszczenie zasiedlonego drewna i dalsze rozprzestrzenianie ich na żywe jeszcze drzewa. Jest nasączona także środkiem owadobójczym i chroni ścięte drewno przed gatunkami chrząszczy (m.in. przed kornikami).

Cięcia sanitarne to najskuteczniejsza ochrona przed kornikiem. Leśnicy równolegle stosują również pułapki feromonowe, które zawierają sztuczne feromony zwabiające samce chrząszcza.

Środek, którym są nasączone siatki jest nieszkodliwy dla pszczół, trzmieli i innych błonkoskrzydłych, nie zagraża ptakom i zwierzętom leśnym. Działanie siatek przed wprowadzeniem do użytku w lesie zostało dokładnie zbadane w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Stosy pozostaną zabezpieczone do czasu  wyjazdu drewna z lasu. Siatki nie należy dotykać.

Wszystkich odwiedzających nasze lasy prosimy - jeśli napotkacie stos z drewnem okrytym siatką - nie zrywajcie jej i nie dotykajcie. Bardzo dziękujemy!

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)