Dziś mamy 8 lutego 2023, środa, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2022

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

fot. pow.

fot. pow.

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

Ceny dóbr i usług w Polsce były średnio wyższe o 15,5 proc. niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Aż o 24,2 proc. wzrosły koszty użytkowania mieszkania i nośniki energii, a o ponad jedną dziesiątą koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Inflacja mobilizuje firmy, a także wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe do poszukiwania oszczędności.

Co wpływa na koszt ciepła w spółdzielni mieszkaniowej?
Ustawa Prawo Energetyczne reguluje kwestie związane z ogrzewaniem mieszkań. Umowę z dostawcą energii w przypadku spółdzielni mieszkaniowych zawiera sama SM. To ona rozlicza koszty ciepła dostarczanego do budynku. W jaki sposób zatem są wyliczane rachunki dla poszczególnych lokali? Te kwestie regulują przepisy wewnętrzne.

Wzrost kosztów ogrzewania dla portfeli Polaków może być zabójczy. Te zależą od taryfy za ciepło od danego dystrybutora i miejscowości, np. we Wrocławiu mieszkańcy spółdzielni musieli zapłacić o 13 proc. więcej środków pieniężnych za ogrzewanie mieszkania. Czy jest jakieś rozwiązanie, by uniknąć płacenia wysokich rachunków? Wybrane Spółdzielnie w Polsce mają na to pomysł.

Spółdzielnie Mieszkaniowe idą po OZE
Część Spółdzielni Mieszkaniowych w Polsce już teraz zainwestowała w odnawialne źródła energii. Przykładem może być SM „Żuławy” we wsi Cedry Wielkie. Ta zlikwidowała kotłownię węglową, zainstalowała pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Efekt? 100 proc. oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkania i ograniczona emisja CO2 o 466 ton rocznie. Z podobnego rozwiązania skorzystała Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie. OZE zastąpiły starą kotłownię gazową. Z pomp ciepła korzysta także Dźwierzucka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sasek”. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu odłącza od sieci zasilanej gazem kolejne bloki i inwestuje w ogrzewanie pompami ciepła, po tym jak pilotażowa instalacja w jednym budynku okazała się olbrzymim sukcesem. Zatem przykłady można mnożyć.

Zdaniem ekspertów Euros Energy, producenta ekologicznych rozwiązań instalacyjnych, spółdzielnie mieszkaniowe jeszcze bardziej powinny otworzyć się na nowe rozwiązania związane z ogrzewaniem mieszkań. Do takich niewątpliwe należą odnawialne źródła energii, wśród nich pompy ciepła.

Pompy ciepła dla mieszkańców bloków
Zdaniem eksperta DARMOmodernizacja – bo tak określa inwestycję w pompy ciepła dla mieszkańców bloków producent tych rozwiązań – jest więcej niż opłacalna.

- Nazwaliśmy ją DARMOmodernizacją, ponieważ z punktu widzenia rachunku spółdzielcy nie ma w związku z tym procesem żadnych dodatkowych kosztów. Istotne obniżenie kosztów ogrzewania finansuje koszt kredytu, który spółdzielnia zaciąga na modernizację. Rachunki nie rosną, a budynek zyskuje zupełnie nowe oblicze – jest wyremontowany i niezależny energetycznie. Mieszkania zyskują na komforcie i wartości bez żadnej inwestycji ze strony właściciela. – tłumaczy Paweł Poruszek, Prezes Zarządu Euros Energy.

Instalowanie pomp ciepła to gwarancja niższych rachunków, ochrona środowiska naturalnego, a także bezpłatna klimatyzacja w każdym lokalu. Nic więc dziwnego, że oprócz właścicieli domów, także coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie.

Materiał: Patrycja Ogrodnik

Oceń artykuł: 2 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • -19 (33)

  Bg, w dniu 10-08-2022 11:32:07 napisał:

  No pustaki totalnej opozycji do komentarzy wystąp popaprancy PO-ko. Cieszy mnie wasze wycie na tym portalu.

  odpowiedz

  • 18 (24)

  Ja, w dniu 10-08-2022 11:42:08 napisał:

  Kto doprowadził do takiej drożyzny spółdzielnia mieszkaniowa czy rząd tam proszę kierować zażalenia

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 22 (34)

  Mariusz, w dniu 10-08-2022 11:49:08 napisał:

  Podziękujcie za to wszystko PiS... tylko oni ponoszą za to odpowiedzialność

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -23 (41)

  CNA, w dniu 10-08-2022 12:06:15 napisał:

  Mariusz zapomniałeś jak za PO niecałe 5 PLN brutto na godzinę i połowa pod stołem płacona a od drugiej się odprowadzało podatek a teraz ludzie płaczą że emerytury małe i że rząd winny ale który. Taka drożyzna nawiedza nas co parę niezależnie od panującej opcji rządzącej

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 27 (35)

  se mła, w dniu 10-08-2022 12:09:01 napisał:

  po komentarzach pisowców widać jak trafnie neonówka pokazała prostactwo elektoratu pisowskiego

  odpowiedz

  • 8 (14)

  Pozdro, w dniu 10-08-2022 12:10:59 napisał:

  No pustaki pisowskie do komentarzy wystąp popaprancy PIS-konfy. Cieszy mnie wasze wycie na tym portalu.

  odpowiedz

  • 17 (29)

  Mieszkaniec, w dniu 10-08-2022 12:12:50 napisał:

  Tak tylko że PO już nie rządzi 7 lat.A inflacja ogólna wynosi niecałe 7%.Czyli kto jest odpowiedzialny za resztę ? WSPANIAŁY RZĄD PISIORKÓW .Czas by ich się już pozbyć Ich czas przy korycie mija .Tak rozkradną Polskę że nie będzie co zbierać.Długu i wszystkiego będzie tyle że nic tylko uciekac.

  odpowiedz

  • 17 (21)

  grażka, w dniu 10-08-2022 12:13:20 napisał:

  Kryzys to od 7 lat jest coraz gorszy, chociaż po takim (nie)rządzie co jest teraz to nie niczego dobrego spodziewać nie można

  odpowiedz

  • -17 (27)

  Bamber , w dniu 10-08-2022 12:29:46 napisał:

  Za Tuska będziecie szukać guzików do naciśnięcia ,a tu piniydzy Nina i nie będzie . Trzymajcie się popaprancy PO-ko i totalnej opozycji.

  odpowiedz

  • -11 (25)

  Bg, w dniu 10-08-2022 12:32:16 napisał:

  Ja i moja rodzina kryzysu się nie boimy bo całe życie ciężko pracowaliśmy na to co mamy czy za PO czy za PiS nie narzekamy Żegnam nieroby.

  odpowiedz

  • -25 (31)

  ja, w dniu 10-08-2022 15:08:35 napisał:

  No ja jestem dumna,że jestem Polką i mam wspaniały Rząd. Natomiast czciciele Po nauczcie się poprawnie pisać, bo daleko Wam do dyskusji no i slaba używalność mózgu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (10)

  nakkel, w dniu 10-08-2022 16:00:50 napisał:

  Jaki ładny blok. Bez porównania to tej pastelozy na Chrobrego

  odpowiedz

  • -2 (12)

  Wypasacz świń, w dniu 10-08-2022 18:24:53 napisał:

  Ta sytuacja mnie cieszy i tchnęła nadzieją,że w końcu z zasobów SM czy WM znikną meliniarze i wszyscy Ci którzy w takich lokalach mieszkali na sporym zadłużeniu.W końcu zrozumieją,że posiadanie mieszkania to nie łaska a przywilej dla tych,którzy rozumieją mechanizmy funkcjonowania w takiej społeczności.Kryzys ekonomiczny ( podobnie jak pandemia ) przewietrzy ogrom lokali.Na miejscu Gminy-Powiatu już bym zaczął myśleć o budowie kontenerów socjalnych i stworzenia im odpowiedniego azylu,bo pozostawienie takich na ulicy kłóci się z wiarą katolicką,którą jak podaje GUS wyznaje ponad 90% społeczeństwa.

  odpowiedz

  • 3 (15)

  Maryna z Janowa, w dniu 10-08-2022 20:09:01 napisał:

  Najpiękniejsze są pyskówki, kto jest winny, Tusk czy Kaczyński. Głupki wciąż wierzą w nieistniejący podział na "koalicję" i "opozycję", na "lewicę" i "prawicę". Śpijcie dalej i płaćcie za swoją nieświadomość.

  odpowiedz

  • -7 (9)

  qwa, w dniu 10-08-2022 23:00:51 napisał:

  Taka drożyzna w Polsce, że w górach czy nad morzem palca nie idzie wcisnąć tylu Polaków z dziećmi przebywa na wczasach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Łokietka , w dniu 11-08-2022 07:26:56 napisał:

  Do Pana Kielaka aby się zajął tymi dwoma nierobami z oś łokietka którzy nic nie robią i puszki wybierają od rana że śmietnika szczególnie ten babachłop a my wszyscy płacimy za tych pasożytów

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Do qwa, w dniu 11-08-2022 07:42:55 napisał:

  Qwa a może to są Ci złodzieje z PiS, nakradł to teraz siedzą nad morzem. A że pis to partią złodzieji, a że dużo kradną to dużo i siedzą nad tym morzem, proste!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Gosiaczek, w dniu 11-08-2022 09:20:41 napisał:

  Za Kaczora szukacie guzików do naciśnięcia ,a tu piniydzy nie ma i nie będzie . Trzymajcie się popaprancy Pis-konfy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Pozdro, w dniu 11-08-2022 09:24:16 napisał:

  No ja jestem dumna, że jestem Polką i miałam wspaniały Rząd. Natomiast czciciele pis nauczcie się poprawnie pisać, bo daleko Wam do dyskusji no i słaba używalność mózgu.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  4692, w dniu 11-08-2022 11:31:59 napisał:

  Za PRL-u mieliśmy pieniądze tak jak teraz za PISu (też są) - tylko niedługo nie da się za to nic kupić, a o opłaceniu rachunków nie wspomnę. Czy wam wszystkim naprawdę się wydaje, że można drukować pieniądze bez karnie i bez końca. Bo ten koniec i tak was dopadnie. A wtedy dalej możecie sobie mówić, że to wina Tuska.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)