Dziś mamy 31 marca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

11 marca 2020

Dyktando dla szkół podstawowych. Niebawem poznamy Mistrza Ortografii

fot. Beata Tomaszewska

fot. Beata Tomaszewska

Mając na uwadze potrzebę dbałości o piękno polszczyzny, zwłaszcza w zakresie języka #pisanego, czyli poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej, co jest wyrazem szacunku dla ojczystej mowy jako ważnego elementu tożsamości narodowej i świadomości kulturowej współczesnego człowieka, zespół polonistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią zaprosił do rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Od wielu lat mamy zaszczyt być organizatorem Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego dla uczniów szkół średnich (w bieżącym roku odbędzie się już XVI edycja ), a w listopadzie 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w murach Krzywoustego miała miejsce wyjątkowa uroczystość - Dyktando o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Nakielskiego pod patronatem ówczesnego Starosty Nakielskiego, pana Tomasza Miłowskiego – pomysłodawcy wydarzenia.

W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć formułę konkursu dla młodszych uczestników, a być może niebawem uczniów naszego liceum. Jest to również nawiązanie do niedawno obchodzonego (21 lutego) Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, święta na stałe wpisanego w historię szeroko realizowanej edukacji humanistycznej w I LO, dotyczącej szczególnie klas o tymże profilu, które są organizatorami konkursu językowego „Pokaż język – byle polski!” skierowanego do uczniów klas pierwszych naszej szkoły.

Klasa humanistyczna to jedna z propozycji oferty edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 dla tegorocznych absolwentów klas ósmych szkół podstawowych, związana z nauką języka polskiego i wos-u jako przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym. Nowością jest, że w klasie IV będą do dyspozycji jeszcze dodatkowo dwie godziny edukacji polonistycznej, pozwalające na wszechstronny i wielokierunkowy rozwój zdolności oraz umiejętności humanistycznych. Ważnym elementem edukacji polonistycznej jest także systematycznie od lat prowadzona współpraca z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Każdego roku uczniowie wszystkich klas mają możność wyboru repertuaru spośród szerokiej oferty teatralnej, z której chętnie korzystają kolejne roczniki miłośników sztuki Melpomeny. Nasze zaangażowanie w edukację teatralną zostało zauważone i docenione przez toruński teatr, czego owocem była przyznana statuetka Wilama – nagroda dla instytucji, która w szczególny sposób włącza się w działalność i rozwój toruńskiej sceny dramatycznej.

27 uczestników – reprezentantów szkół podstawowych z powiatu nakielskiego, bydgoskiego i pilskiego (ZSP nr 3 i ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią, SP w Łochowie, SP w Sadkach, ZSP w Ślesinie, SP w Wyrzysku, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Anielinach ) zmierzyło się z tekstem naszpikowanym zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Komisja konkursowa po wnikliwym sprawdzeniu prac ogłosi wyniki dyktanda i przyzna tytuł Mistrza Ortografii podczas Drzwi Otwartych w I LO, które odbędą się 21 marca 2020 roku o godz. 9.30 w szkolnej auli.

Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w inauguracyjnej edycji dyktanda i mamy nadzieję na kontynuowanie tradycji dbałości o piękno i poprawność języka polskiego przez uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w murach Krzywoustego.

Materiał: Beata Tomaszewska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)