Dziś mamy 1 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

18 listopada 2023

Dzień Łamańców Językowych. Bardzo wesołe zajęcia z drugoklasistami

fot. GOK Sadki

fot. GOK Sadki

Nasz język ojczysty z całą pewnością nie należy do łatwych#. Przekonali się o tym uczniowie klasy II B, których gościliśmy u siebie z okazji Dnia Łamańców Językowych.

Już na dzień dobry poinformowali nas, że potrafią czytać  i to całkiem nieźle. Jakież było ich zdziwienie, gdy musieli przeczytać krótkie wierszyki. Okazało się, że wcale nie było to proste. "Po co to tu kuca?

Co  to tak tu kica?", "Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek". A to był dopiero początek.

Powtarzanie kolejnych zdań dało uczniom wiele powodów do śmiechu. I choć w pewnym momencie trudno było stwierdzić czy Jola jest "lojalna", czy "jolajna", to wszyscy nie ustawali w próbach.

Na zakończenie dzieci zostały podzielone na grupy, w których rysowały wylosowane łamańce językowe. Zadaniem pozostałych było odgadnięcie, co przedstawiają ilustracje.

To były bardzo wesołe i pełne śmiechu zajęcia. A dzięki nim uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak ważna jest poprawna dykcja.

Serdecznie dziękujemy Pani Agacie i klasie II B - jak zawsze miło było Was gościć. Do zobaczenia.

Materiał: Monika Mitek / GOK Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)