Dziś mamy 18 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 grudnia 2019

Edukacja artystyczna w Staszicu. Malarstwo, sztuki użytkowe i teatr!

fot. Maciej Muzalewski

fot. Maciej Muzalewski

11. grudnia 2019 roku grupa młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w # Nakle nad Notecią wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Celem wyjazdu było spotkanie z wieloma wymiarami sztuki.

Zaczęło się od wizyty w Muzeum Narodowym. Tu dominowało malarstwo; a więc obrazy takich artystów jak – między innymi -  Witkacy, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Chełmoński, Tadeusz Kantor, Claude Monet… Była to jednocześnie podróż po różnych okresach powstawania sztuki – od starożytności, przez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. 

Kolejnym etapem wyprawy było Muzeum Sztuk Użytkowych. W nim można było obejrzeć starożytne naczynia, barokowe kafle i portrety trumienne, broń, secesyjny gobelin, ubiory, lustra, lampy… i wiele innych przykładów na to, że człowiek – poza zmysłem praktycznym, ma też zmysł piękna… Dodatkową atrakcją była tu możliwość obejrzenia panoramy miasta na wieży widokowej.

Po przerwie na zwiedzanie starówki stolicy Wielkopolski nadszedł czas na spotkanie z interpretacją „Dziadów”, zaproponowaną przez Teatr Nowy w Poznaniu. Pierwsze wrażenie zrobił Guślarz wystylizowany na Jokera. Do niego dołączyli Marylin Monroe i dziecięce postacie z „Lśnienia” S. Kubricka – duchy lekkie z drugiej części utworu. P

olski dramat narodowy połączony z pop – kulturą? Historia wileńskich więźniów przeplatana z losem prześladowanych w USA czarnoskórych? Opowieść Sobolewskiego, której wtórowało przemówienie Martina Luthera Kinga z 1963 roku…? I genialna „Pieśń szatańska”, śpiewana soulowym wielogłosem i jednocześnie tak pierwotna i porywająca!!!

Boisko do koszykówki zamiast prowincjonalnej kapliczki, wileńskich cel więziennych i salonów włodarzy…? Gustaw pijący Coca – colę…? Wszystko utrzymane w tekście Mickiewicza…

Spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu pokazał, że pozornie nudną i niezrozumiałą literaturę romantyczną można odczytać na nowo. I to była ostatnia lekcja tego dnia, pełnego artystycznych i towarzyskich wrażeń.

Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Narożna, z którą opiekę nad uczniami sprawowali: p. Wioletta Traczyk, p. Jolanta Gryko, p. Tomasz Kowalski i p. Maciej Muzalewski.

materiał: Maciej Muzalewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)