Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

18 grudnia 2019

Edukacja artystyczna w Staszicu. Malarstwo, sztuki użytkowe i teatr!

fot. Maciej Muzalewski

fot. Maciej Muzalewski

11. grudnia 2019 roku grupa młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w # Nakle nad Notecią wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Celem wyjazdu było spotkanie z wieloma wymiarami sztuki.

Zaczęło się od wizyty w Muzeum Narodowym. Tu dominowało malarstwo; a więc obrazy takich artystów jak – między innymi -  Witkacy, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Chełmoński, Tadeusz Kantor, Claude Monet… Była to jednocześnie podróż po różnych okresach powstawania sztuki – od starożytności, przez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. 

Kolejnym etapem wyprawy było Muzeum Sztuk Użytkowych. W nim można było obejrzeć starożytne naczynia, barokowe kafle i portrety trumienne, broń, secesyjny gobelin, ubiory, lustra, lampy… i wiele innych przykładów na to, że człowiek – poza zmysłem praktycznym, ma też zmysł piękna… Dodatkową atrakcją była tu możliwość obejrzenia panoramy miasta na wieży widokowej.

Po przerwie na zwiedzanie starówki stolicy Wielkopolski nadszedł czas na spotkanie z interpretacją „Dziadów”, zaproponowaną przez Teatr Nowy w Poznaniu. Pierwsze wrażenie zrobił Guślarz wystylizowany na Jokera. Do niego dołączyli Marylin Monroe i dziecięce postacie z „Lśnienia” S. Kubricka – duchy lekkie z drugiej części utworu. P

olski dramat narodowy połączony z pop – kulturą? Historia wileńskich więźniów przeplatana z losem prześladowanych w USA czarnoskórych? Opowieść Sobolewskiego, której wtórowało przemówienie Martina Luthera Kinga z 1963 roku…? I genialna „Pieśń szatańska”, śpiewana soulowym wielogłosem i jednocześnie tak pierwotna i porywająca!!!

Boisko do koszykówki zamiast prowincjonalnej kapliczki, wileńskich cel więziennych i salonów włodarzy…? Gustaw pijący Coca – colę…? Wszystko utrzymane w tekście Mickiewicza…

Spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu pokazał, że pozornie nudną i niezrozumiałą literaturę romantyczną można odczytać na nowo. I to była ostatnia lekcja tego dnia, pełnego artystycznych i towarzyskich wrażeń.

Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Narożna, z którą opiekę nad uczniami sprawowali: p. Wioletta Traczyk, p. Jolanta Gryko, p. Tomasz Kowalski i p. Maciej Muzalewski.

materiał: Maciej Muzalewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)