Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2020

Emerytura plus w Sejmie. „To wyraz solidarności międzypokoleniowej”

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy # dotyczącego corocznej wypłaty tzw. trzynastej emerytury. Dodatkowe wsparcie adresowane jest do wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na wypłatę świadczeń przeznaczone zostanie 11,75 mld zł.

„To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony” – powiedział w swoim wystąpieniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie. W swoim exposé zapowiadał to premier Mateusz Morawiecki.

Według propozycji rządu wsparcie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – w sumie 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 roku na świadczenia przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Źródłem finansowania trzynastej emerytury mają być pieniądze pochodzące z Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.

Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Rządowa propozycja zakłada, że minimalne emerytury w 2020 roku wzrosną do poziomu 1200 zł brutto. 

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

Oceń artykuł: 8 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (16)

  Ministerstwo propagandy Szczepana młody G, w dniu 09-01-2020 16:30:33 napisał:

  To Naklo24 czy PiS24.pl?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  5, w dniu 09-01-2020 20:26:22 napisał:

  Żałosne

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Gość , w dniu 09-01-2020 22:37:37 napisał:

  Jeszcze trochę i nie będzie pieniędzy nanic ..

  odpowiedz

  • -6 (10)

  Nsz, w dniu 10-01-2020 00:32:16 napisał:

  Do gościa ! NA.....NIC to nie było przez 8 lat , jak nami rządziła GRUPA PRZESTĘPCZS PO-PSL

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  żółta karta , w dniu 10-01-2020 09:22:00 napisał:

  Jedyna solidarność to ta jak tata bije matke a ja wtedy siorke

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Obserwator, w dniu 10-01-2020 10:57:46 napisał:

  Ludziom nie dogodzisz , Polak zrobił się jak rusek , jak PO wszystkich dymalo, mrozilo pensje , robiło 5x większe dlugi i bezrobocie , wszystko sprzedawalo i wspieralo zagranicę to było dobrze

  odpowiedz

  • 2 (4)

  tim hortons, w dniu 10-01-2020 12:46:36 napisał:

  czy po i pis to jeden kuj wszyscy kradną i rozdają nasze pieniądze bez żadnych konsekwencji . niestety ciemnogród został przekupiony własnymi pieniędzmi i tak to teraz wygląda a teraz niech dadzą talony 500 a nie kasę 500+ te 13 i 14 emerytury dojdą podwyżki prądu gazu jedzenia paliwa ... i wiele innych poczekajcie jeszcze trochę jak polska pójdzie na dno

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (2)

  pol, w dniu 10-01-2020 16:23:02 napisał:

  PiS powinien rządzić do końca życia, albo jeszcze dłużej!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolery - mezoterapia skóry
Produkty instax
od 37,90PLN
Deska elewacyjna
Nowe stylizacje
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Krzesło młodzieżowe
Nowoczesne zabiegi laserowe
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)