Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2020

Emerytury w górę. Komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

W marcu 2020 r. najniższa emerytura wyniesie 1200 zł, a świadczenia będą wzrastały o # ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł – takie założenia znalazły się w projekcie ustawy dotyczącej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie, a komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt.

Jednym z ważnych elementów systemu ubezpieczeń społecznych jest waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych.

– Naszym obowiązkiem jako rządzących jest zapewnienie podstawowego finansowego bezpieczeństwa obywateli. Na szczególną uwagę zasługują grupy najbardziej zagrożone ubóstwem, wykluczeniem, mniej samodzielne. Emeryci i renciści, którzy często prowadzą małe jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe, a wielu z nich otrzymuje niewysokie świadczenia, są taką grupą. Dlatego w 2020 r. zaproponowaliśmy, podobnie jak w roku 2019, modyfikację dotychczas obowiązujących zasad – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, zakłada zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł, a także podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio do:
- 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
- 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

– Przy takiej zmianie sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, osoby pobierające najniższe emerytury i renty dostałyby kwotę waloryzacji na poziomie 100 zł. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 75 zł – tłumaczy minister Marlena Maląg. Jak dodaje, gdyby zastosowano dotychczasowe zasady waloryzacji świadczeń, otrzymałyby kwotę 35,64 zł (w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 26,73 zł). Tak więc w  przypadku najniższych emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – w  stosunku do obecnie obowiązujących zasad waloryzacji – podwyżka świadczenia byłaby wyższa o 64,36 zł.

Oznacza to tym samym, że świadczenia te zostałyby podwyższone o 9,09 proc., zamiast o 3,24 proc. (przy zachowaniu w 2020 r. dotychczasowych zasad waloryzacji świadczeń).

– W związku z waloryzacją emerytur i rent próg dochodowy przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych wzrośnie z 1600 zł do 1700 zł – dodaje szefowa MRPiPS.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    marysa, w dniu 10-01-2020 16:12:58 napisał:

    To wszystko co daje partia rządząca w przypadku gdyby przegrała wybory, powędrowałoby dla uchodźców, a to dopiero byłby początek strat. Gdyby przyjęli np. 20 tys. uchodźców to za rok byłoby już ich co najmniej dwa razy tyle itd w następnych latach. Koszmar zacząłby się, tak jak w krajach w których ich wpuszczono.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc drogowa
Mikrodermabrazja
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Botox i kwas hialuronowy
Usta - powiekszanie
Sprzedaż opon
Budowa magazynów
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)