Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 czerwca 2021

Forum gospodarcze w Toruniu. Tematem m.in. Europejski Zielony Ład

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Z udziałem reprezentantów świata nauki, biznesu i polityki oraz# zagranicznych gości odbywa się 21-22 czerwca w Toruniu forum gospodarcze Welconomy, wydarzenie o ustalonej marce, na które tradycyjnie przybywa do naszego regionu wiele wybitnych osobistości. Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski uczestniczyli w dzisiejszej ceremonii otwarcia i sesji inauguracyjnej, poświęconej wpływowi pandemii na sytuację społeczno-gospodarczą w kraju u na świecie.

W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki nawiązał m.in. do naszego regionalnego pakietu antykryzysowego, będącego programem przeciwdziałania epidemii covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet, z budżetem 910 milionów złotych, uruchomiliśmy praktycznie natychmiast po ogłoszeniu pandemii. Pozwolił uniknąć zapaści w kluczowych w tej sytuacji dziedzinach – służbie zdrowia, instytucjach wsparcia społecznego i gospodarce. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. mikrogranty inwestycyjne i obrotowe oraz pożyczki płynnościowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, a także mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Warto podkreślić, że to szybka reakcja struktur Unii Europejskiej umożliwiła nam w krótkim czasie uruchomienie tych instrumentów w oparciu o środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W sesji inauguracyjnej, której moderatorem był prof. Michał Kleiber, uczestniczyli jako eksperci m.in. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i prof. Arkadiusz Karwacki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Tematem sesji plenarnej był Europejski Zielony Ład. Tu panelistami byli m.in. przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim prof. Jerzy Buzek, wiceprezes spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Robert Perkowski i prezes bydgoskiej Pesy Krzysztof Zdziarski.

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska jest moderatorką debaty panelowej na temat edukacji proekologicznej (blok godz. 16.30-17.30), a członek zarządu województwa Sławomir Kopyść przewodniczył dyskusji na temat śródlądowych dróg wodnych (blok godz. 15.00-16.00).

Welconomy Forum odbywa się w toruńskim centrum kongresowym Jordanki. Jutro przenosi się do sieci - transmisja paneli tematycznych na kanale Welconomy na YT.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Hipokryci, w dniu 22-06-2021 09:09:57 napisał:

    Zamykanie polskich kopalń do 2023 roku kosztem otwierania nowych w De lub wykup naszych przez Czechy? Dodatkowo biorą się za zwykłych obywateli, wymiana pieców, dachów, źródeł energii itd. nie mówię, że to złe ale tym czasem wystarczy jeden pożar składowiska śmieci i opon i cały wysiłek przewyższa formę nad treścią. Źle zaczynacie, weźcie się za te śmieci, składowiska na początku, później systematycznie przechodźcie na mniejsze źródła skażeń czyli mieszkańców. Czas schować korupcyjne układy z dużymi firmami, oraz zarobki na mieszkańcach. Dlaczego u nas wszystko muszą robić od d**y strony i w dodatku przy tym muszą mocno zarboic?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
MEBLE PIOTR PASIEKA
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Meble młodzieżowe systemowe
Meble kuchenne - na zamówienie
Wulkanizacja
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)