Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 lipca 2012

Miodowy tort jabłkowy

Człowiek podbierający miód i oganiający się od pszczół - to scenka od wieków aktualna. Najstarsza z nich pochodzi sprzed ok. 15 tys. lat i widnieje na ścianie jaskini w Cuevas de la Avena w Hiszpanii. #

Rodzaj ludzki szybko zakosztował słodyczy miodu i szybko zorientował się, jak nadzwyczaj wartościowy to produkt. Miód mianowicie okazał się lepszym środkiem konserwującym niż niejedna substancja chemiczna. Wyroby spożywcze pochodzenia zwierzęcego nawet po czterech latach przechowywania w miodzie nadal zachowują swą świeżość. Wynika to między innymi z faktu, że drobnoustroje powodujące gnicie pod wpływem miodu giną w czasie od kilku godzin do kilku dni. Przy czym najsilniejsze działanie antybiotyczne mają miody ze spadzi iglastej oraz nektarowe z gryki i lipy. 

Skład:

na ciasto

  • 5 jajek;
  • 200 g miodu;
  • 200 g mąki;
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia;
  • 1 łyżka płynnego masła lub margaryny;

na krem

  • 500 g jabłek papierówek (takich bardziej kwaśnych);
  • 70 g cukru;
  • budyń waniliowy;
  • 1/2 l mleka;
  • 250 ml śmietany kremówki;
  • 1/2 opakowania galaretki z owoców leśnych;

na poncz

  • 1/2 szklanki herbaty;
  • sok z 1/2 cytryny;
  • 50 ml krupnika (likieru miodowego);
  • 2 łyżeczki cukru.

Wykonanie:

Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z miodem, mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i przesiewamy na masę z żółtek. Ubijamy białka na sztywną pianę i wszystko razem ostrożnie mieszamy. Na końcu dodajemy płynne letnie masło. Tortownicę o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia (bądź opcjonalnie wytłuszczamy tylko jej dno), wlewamy ciasto i pieczemy przez ok. 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. W czasie kiedy piecze się miodowy biszkopt, gotujemy budyń zgodnie z instrukcją. Obrane i drobno pokrojone jabłka przesmażamy z cukrem, do chwili aż utworzą puree. W 1/2 szklanki gorącej wody rozpuszczamy galaretkę. Ostudzony budyń łączymy z jabłkowym puree, tężejącą galaretką i ubitą śmietaną. Przed składaniem tortu przygotowujemy jeszcze poncz, czyli łączymy wszystkie wyżej wymienione jego składniki. Upieczony tort przekrawamy na trzy części i każdy jego krążek nasączamy ponczem. Następnie przekładamy biszkopt jabłkowym kremem. Wierzch i boki tortu możemy jeszcze dodatkowo pokryć bitą śmietaną.

Oceń artykuł: 602 481

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)