Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2017

Gmina wyjdzie z KPWiK? Na razie nie ma porozumienia

fot. arch.

fot. arch.

Wójt Sadek Dariusz Gryniewicz nie raz podkreślał, że ma zamiar wyprowadzić gminę #ze struktur KPWiK. Jego zdaniem, mieszkańcy płacą za dużo za wodę i ścieki. Niestety, radni nie są za tym pomysłem. Co będzie dalej?

- Nie dopuszczę do marginalizacji gminy Sadki w strukturach Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie - podsumował wójt Dariusz Gryniewicz kolejną dyskusję o KPWiK, podczas jednej z ostatnich sesji rady gminy.

Sadki należą do struktur KPWiK Szubin. Mieszkańcy płacą wysokie stawki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Zdaniem wójta taka sytuacja jest wysoce niekorzystna i w związku z tym, deklaruje on działania zmierzające do wyjścia gminy ze spółki.

Pierwotny plan zakładał, by Sadki, które są aktualnie drugim co do wielkości wspólnikiem, opuszczały KPWiK razem z gminą Nakło. Jednakże, aby uczynić w tym kierunku jakikolwiek ruch, wójt musiałby dostać od radnych "zielone światło" w postaci uchwały intencyjnej o wyjściu. Radni blokują plan wójta, ponieważ uważają, że w tej sprawie jest zbyt mało konkretów, a obniżka cen dla mieszkańców nie jest taka pewna.

- Na początku całej procedury była niepisana umowa między mną a burmistrzem Nakła Sławomirem Napierałą, że ze spółki wychodzimy razem. Burmistrz Nakła otrzymał od radnych legitymację na wyjście ze spółki, bo radni ten ruch popierają. Ja takiej legitymacji od radnych nie mam - przypomniał w czasie sesji wójt  - Mam jednak prawo do zablokowania jakichkolwiek zmian w umowie spółki, bo musi być 95% udziałów, żeby poczynić jakiekolwiek zmiany, również wyjście Nakła. Nadal się trzymam tego, że wychodzimy z KPWiK wspólnie. Jeśli wypuściłbym Nakło, to nasze udziały stałyby się marginalne, co mogłoby się odbić na cenach dla mieszkańców. Dopóki nie będę miał uchwały intencyjnej rady, będę blokował wyjście Nakła z KPWiK - dodał.

- Nie wspomniał pan o zgromadzeniu wspólników 21 czerwca. Miał się pan udać do Szubina, żeby zapoznać się z całą dokumentacją spółki. Dlaczego pan tam nie pojechał? - pytał radny Andrzej Cebula, który jest przeciwnikiem opuszczenia spółki przez gminę Sadki. Wójt odpowiedział, że w zgromadzeniu wziął udział pełnomocnik. - Nadal jesteśmy traktowani przez spółkę marginalnie. Padła propozycja, żebyśmy mieli przedstawiciela w radzie nadzorczej, odmówiono nam tego - ripostował wójt.  - Podjąłem działania mające na celu uzyskanie informacji niezbędnych do obniżenia stawek opłat. Jest kilkadziesiąt pytań, na które prezes i zarząd będą musieli nam - jako wspólnikowi - odpowiedzieć. Na 6 lipca jestem przygotowany do wyjazdu, zapewniam, że skrupulatnie przejrzę dokumenty. Myślę, że po wakacjach będę miał pełną wiedzę o działaniu spółki. Moim celem jest uzyskanie informacji, ile z kasy, którą płacą mieszkańcy spółce, wraca do gminy w postaci inwestycji - podsumował wójt.

A mieszkańcy płacą sporo – 1 m sześcienny wody kosztował do 30 czerwca 3,2 zł, a 1 m sześcienny ścieków 9,2 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze opłaty abonamentowe.

Oceń artykuł: 42 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

    • 19 (55)

    Olaf, w dniu 14-07-2017 20:30:06 napisał:

    tak jest panie wójcie twardo z walczyć z wyzyskiem mieszkańców gminy Sadki

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -19 (49)

    wyborca, w dniu 15-07-2017 12:24:06 napisał:

    " Nie dopuszczę do marginalizacji gminy Sadki w strukturach Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie - podsumował wójt Dariusz Gryniewicz kolejną dyskusję o KPWiK," - Jeżeli w taki sposób p. Wójt prowadzi negocjacje z kontrahentami, to czarno widzę wyniki tych rozmów. Chyba że jest pan właścicielem KPWiK. Nie tak prowadzi się rozmowy biznesowe. Trochę więcej dyplomacji Panie Wójcie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 22 (30)

    ..., w dniu 16-07-2017 11:11:59 napisał:

    Skoro jesteś takim dyplomatom,to sam mogłeś zostać wójtem...

    odpowiedz

    • 23 (29)

    taskitam, w dniu 16-07-2017 11:24:01 napisał:

    Z dyktaturą się walczy a nie negocjuje.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -16 (18)

    gazeta wyborcza, w dniu 26-07-2017 11:15:43 napisał:

    Gryniewicz nie przedstawił żadnych wyliczeń, że będąc w innej spółce mieszkańcy gminy Sadki będą płacić mniej za wodę i ścieki.To nie wójt decyduje o cenach tylko spółka na podstawie kosztów amortyzacji . Nikt nie wie czy ceny opłat za wodę i ścieki w nowej spółce nie będą wyższe.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 19 (19)

    Tadzik, w dniu 26-07-2017 12:12:41 napisał:

    mamy Najdrozej w powiecie, juz drozej byc nie moze, jechac z nimi ostro P. Wojcie, popieramw 100 procentach

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)