Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 marca 2015

Gruźlica - choroba, o której nie można zapomnieć…

Gruźlica, to choroba zakaźna, która rozwija się, gdy organizm jest słaby i nie ma biologicznych sił do obrony. Może to wynikać ze złych warunków lub niehigienicznego trybu życia- pracy ponad siły, stresu, niewyspania, używek.

Najbardziej charakterystycznym objawem gruźlicy jest przewlekły kaszel, utrzymujący się ponad 3 tygodnie, krwioplucie, osłabienie, zmęczenie, uczucie duszności w klatce piersiowej oraz bóle w klatce piersiowej. Gruźlicę wywołują bakterie Mycobacterium tuberculosis, zwane pałeczkami lub prątkami (również prątkami Kocha - od nazwiska odkrywcy, Roberta Kocha, który je opisał w roku 1882).

Bakteria zwykle przenika do płuc, nie jest to jednakże równoznaczne z zachorowaniem. Prątki, które przedostaną się do pęcherzyków płucnych, mogą bowiem od razu zginąć, pod wpływem działań naszego układu immunologicznego lub „przeżyć”, ale nie rozmnażać się - i tak „przetrwać” w naszym organizmie wiele lat, nie „robiąc” nic złego. Jednakże od chwili przeniknięcia bakterii do organizmu, ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie. Największe ryzyko zachorowania występuje w pierwszym i drugim roku od zakażenia.

Początek choroby może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Gruźlica nie leczona może skończyć się śmiercią. Źródłem zakażenia, jest człowiek chory na gruźlicę, obficie prątkujący. Zakażenie prątkiem gruźlicy szerzy się głównie drogą kropelkową (śmiech, kichanie, kasłanie itp.) poprzez wdychanie powietrza, rzadziej drogą pokarmową (np. przez mleko pochodzące od chorych krów) lub przez dotyk.

Gruźlica- diagnoza:
- pełnoformatowe prześwietlenia płuc (przy podejrzewaniu tzw. świeżego zakażenia u pacjentów, którzy nie byli szczepieni lub stykali się z osobą chorą na gruźlicę),
- bronchoskopia,
- próba tuberkulinowa.

Gruźlica- leczenie
Osoby chore na gruźlicę według Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. Poz. 947 z późn. zm.), podlegają obowiązkowemu leczeniu i hospitalizacji do czasu wyleczenia. Leczenie osób chorych na gruźlicę
w Polsce jest bezpłatne.

Pacjencie pamiętaj:
- najlepszą metodą zapobiegania gruźlicy, są szczepienia ochronne, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, które w Polsce stosuje się od 80 lat. Szczepionkę BCG podaje się dzieciom po urodzeniu oraz młodzieży do 15 roku życia, dotychczas nie szczepionych.
- zgłoś się do lekarza, jeżeli zauważyłeś u siebie powyższe objawy lub miałeś kontakt z osobą podejrzaną lub chorą na gruźlicę.

materiał: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią, Ilona Świstowska

Oceń artykuł: 187 105

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa magazynów
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)