Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 kwietnia 2018

Gry planszowe dla niewidomych. Uczestnikom sprawiły dużo frajdy

fot. Joanna Brzozowska

fot. Joanna Brzozowska

Wielu z nas nigdy nie zastanawiało się jak to jest, gdy traci się wzrok lub co gorsza rodzi się bez #tego zmysłu? Czy można wtedy normalnie funkcjonować? Grać w gry planszowe i komputerowe?

Aby odpowiedzieć na te pytania Filia Biblioteczna w Radziczu dnia 6 kwietnia zorganizowała spotkanie z grami planszowymi dla niewidomych. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć oraz zagrać w takie gry jak: chińczyk, warcaby, młynek czy domino. Próbowali również swych sił układając kostkę Rubika z zawiązanymi oczami. Chociaż zasady gier są takie same to okazało się, że gry dla osób niewidzących bardzo różnią się wykonaniem od tych, w które gramy na co dzień. Głównym tworzywem, z którego są wykonane, to drewno, są bardziej stabilne i mniej kolorowe. Każdy pionek oznaczony jest specjalnym wypukłym znakiem graficznym, a karty opatrzone dodatkowo pismem Braile'a.

Udział w spotkaniu brały również dzieci ze Świetlicy Wsparcia Dziennego w Radziczu wraz z wychowawcą Aleksandrą Lorek. Miały one możliwość zagrać w każdą z tych gier, co przyniosło im dużo frajdy. Zajęcia mogły się odbyć dzięki pomocy p. Dawida Wolskiego z Koła Powiatowego PZN w Nakle n. Notecią, a gier użyczył Okręg Kujawsko -Pomorski PZN w Bydgoszczy, za co bardzo dziękujemy. Poczęstunek ufundowała GBP w Sadkach.

Materiał: Joanna Brzozowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)