Dziś mamy 25 września 2020, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

"Halloween Party" w Radziczu. Dzieci odbyły podróż po słodycze

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

25 X Świetlica Wesoły Zakątek oraz filia biblioteczna w Radziczu jak co roku # zorganizowały zabawę halloweenową.

Licznie przybyłe dzieci najpierw wyruszyły do okolicznych domostw w poszukiwaniu słodyczy, następnie na sali świetlicy odbyła się zabawa z licznymi konkursami.

Między innymi przechodni kapelusz czarownicy - dzieci przekazywany sobie kapelusz w trakcie trwania muzyki. To dziecko, które miało w rękach kapelusz gdy muzyka ucichła - odpadło z zabawy.

Następnie dzieci w grupach układały kości szkieletora. Grupa, która pierwsza poprawnie ułożyła papierowe kości zwyciężyła. Dzieci próbowały również odgadnąć przy pomocy zmysłu dotyku co znajduje się w starszym pudełku.

Na koniec odbyła się parada, w której dzieci pokazywały w pełnej krasie swe z trudem zaprojektowane stroje halloweenowe. Najciekawsze zostały nagrodzone upominkiem oraz dyplomem.

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Zebrały mnóstwo słodyczy, za które dziękujemy mieszkańcom Radzicza. Do zobaczenia za rok

materiał: Karolina Narloch

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)