Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

"Halloween Party" w Radziczu. Dzieci odbyły podróż po słodycze

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

25 X Świetlica Wesoły Zakątek oraz filia biblioteczna w Radziczu jak co roku # zorganizowały zabawę halloweenową.

Licznie przybyłe dzieci najpierw wyruszyły do okolicznych domostw w poszukiwaniu słodyczy, następnie na sali świetlicy odbyła się zabawa z licznymi konkursami.

Między innymi przechodni kapelusz czarownicy - dzieci przekazywany sobie kapelusz w trakcie trwania muzyki. To dziecko, które miało w rękach kapelusz gdy muzyka ucichła - odpadło z zabawy.

Następnie dzieci w grupach układały kości szkieletora. Grupa, która pierwsza poprawnie ułożyła papierowe kości zwyciężyła. Dzieci próbowały również odgadnąć przy pomocy zmysłu dotyku co znajduje się w starszym pudełku.

Na koniec odbyła się parada, w której dzieci pokazywały w pełnej krasie swe z trudem zaprojektowane stroje halloweenowe. Najciekawsze zostały nagrodzone upominkiem oraz dyplomem.

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Zebrały mnóstwo słodyczy, za które dziękujemy mieszkańcom Radzicza. Do zobaczenia za rok

materiał: Karolina Narloch

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)