Homilia biskupa. "Szkoła nie może być poligonem eksperymentów kulturowych"
fot. Marcin Jarzembowski
„Szkoła nie może być poligonem eksperymentów kulturowych#, obyczajowych czy ideologicznych” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Przewodniczył on Mszy św. z okazji nowego roku katechetycznego oraz rocznicy poświęcenia świątyni.
Punktem wyjścia do rozważań było słowo Boże, a także Ewangelia, w której jest mowa o talentach. – Niezależnie od tego, jak się czujesz bracie i siostro i co mówią o tobie inni, Bóg może działać przez ciebie. Może posłużyć się twoją historią, twoimi darami, a nawet słabościami, by błogosławić innym i pomagać im wzrastać – zaznaczył bp Włodarczyk, zadając obecnym pytanie: czy chlubią się Jezusem, jako Panem życia?
Biskup bydgoski zwrócił uwagę na istotę osobistego świadectwa, poprzez które można głosić światu Dobrą Nowinę, mocniej i piękniej niż niejedna homilia. – Wybitny dominikański kaznodzieja Henri-Dominique Lacordaire pojechał kiedyś do Ars, by posłuchać kazań proboszcza Jana Vianneya. Kiedy po powrocie opowiadał swoje wrażenia, jedna z dam wtrąciła z przekąsem: „Podobno on się jąka…”. Lacordaire popatrzył na nią zamyślony i głośno westchnął: „Dałby mi Bóg tak się jąkać!”.
Biskup Krzysztof Włodarczyk zauważył, że katecheci, po lekceważącym potraktowaniu lekcji religii przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, powracają od poniedziałku „jakby do innej szkoły”. – Szkoła nie może być poligonem eksperymentów kulturowych, obyczajowych czy ideologicznych. Nikt nie ma prawa szkodzić drugiemu człowiekowi. Wychowawcze prawa uczniów i rodziców są nadrzędne. Dla religii powinno być miejsce w szkole, dlatego modlę się z całą diecezją za naszych katechetów – księży i świeckich – ponieważ „to bycie dzisiaj na froncie stanowi ogromne wyzwanie”. Z mojej strony ogromna wdzięczność i szacunek dla was, bo ewidentnie nie chodzi tylko o pracę i pieniądze, ale o odpowiedzialność za głoszenie kerygmatu, miłość do Kościoła i dawanie świadectwa wiary – mówił.
Jak zaznaczył biskup, można nie lubić Kościoła, lekceważyć wiarę katolików, ale to nie upoważnia, by nie szanować prawa. Rozporządzenie podpisane przez minister Barbarę Nowacką – jak podkreślił bp Włodarczyk – zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. – Wiadomym jest, że zgodnie z art. 12 Ustawy o systemie oświaty, MEN w kwestii organizacji lekcji religii w szkole nie może podejmować działań bez uzyskania porozumienia, czyli akceptacji władz Kościołów i związków wyznaniowych, które negatywnie odniosły się do przeprowadzanych zmian – powiedział, wyjaśniając, że chodzi m.in. łączenie klas. – Nie obrażajmy się na nową rzeczywistość, nie obrażajmy złośliwie nikogo, ale nie dajmy sobie wmówić, że wobec ignorancji, obłudy i złej woli mamy milczeć. Mamy prawo zajmować stanowisko, reagować, nawet protestować – mówił.
Na zakończenie biskup zachęcał zabranych, by mimo wszystko postarali się rozpocząć nowy rok dobrze, „gdyż od dobrego początku wiele zależy”. – Drodzy Katecheci, wszystkim wam życzę, byście stawali się coraz mądrzejsi, mądrością Boga. Próbujcie zachwycać młodych waszym świadectwem ciągłego odkrywania Kościoła, w którym sami doświadczyliście żywego Boga. Wychowawca wtedy jest wiarygodny, kiedy swoim życiem potwierdza głoszoną naukę, kiedy naprawdę wierzy w to, co przekazuje. Bądźcie więc w tym co robicie autentyczni – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Nowi katecheci złożyli ślubowanie, a odchodzącym na emeryturę biskup wręczył podziękowania. – Studiując mechatronikę, zobaczyłem, że bardziej widzę siebie w pracy z ludźmi. Podejmując praktyki katechetyczne, widziałem, że czerpię z nich wiele satysfakcji. Poza tym jest to naturalny krok w moim rozwoju duchowym. Katecheta powinien być przede wszystkim autentyczny, być świadkiem – dodał Paweł Skrzyszewski. – Każdy ochrzczony – bez wyjątku – jest powołany do ewangelizacji. Natomiast katecheta ma do spełnienia większą misję. Warto świadczyć o Jezusie, Ewangelii, zwłaszcza dzisiaj. To nie jest sklep, w którym możemy sobie wybierać, co nam odpowiada, tylko przyjmujemy Jezusa i Jego słowo w taki sposób, w jaki jest ono zapisane w Ewangelii. I o tym chce świadczyć – powiedział Janusz Kapuściński. – Towarzyszy nam trudny czas. Mam na myśli wiele niepokoju, który jest wynikiem działań MEN, Przez zmiany w rozporządzeniu – jedne skuteczne, drugie przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego nieskuteczne. Chodzi o wycofanie oceny i wliczanie jej do średniej, co jest bardzo krzywdzące dla samych dzieci. Jednak podejmujemy z nadzieją i odwagą, ufnością w Bożą pomoc te zadania, które Jezus przed nami wyznacza – podsumował dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.
Wierni z duchowieństwem zebrali się również na wspólnej modlitwie z okazji rocznicy poświęcenia katedry, która jest najstarszą świątynią w Bydgoszczy. Według zapisów kościół św. Marcina i Mikołaja, który jest dzisiaj również Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości i katedrą diecezjalną, został poświęcony w XV wieku. Rocznicę tego wydarzenia – o czym świadczą dokumenty – obchodzono przez wieki w pierwszą niedzielę po dniu wspomnienia św. Bartłomieja Apostoła. – Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspominania dnia przyjęcia chrztu świętego – mówił proboszcz, ks. infułat Stanisław Kotowski.
Dalsza część inauguracji roku katechetycznego odbywała się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej, gdzie nauczyciele lekcji religii wysłuchali wykładu radcy prawnego Magdaleny Łusiak pt. „Ustawa Kamilka – standardy pracy z dziećmi w parafii”. W czasie wystąpienia zostały omówione cele i założenia ustawodawcy nowelizacji ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wynikające z uzasadnienia do projektu do ustawy; istotne kwestie ustawowych w zakresie ochrony małoletnich, w tym obowiązków, procedur, praw małoletnich.
Radca prawny Magdalena Łusiak przedstawiła Uchwałę nr 204 Rady Ministrów z 17 października 2023 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026; zasady ochrony oraz pomocy małoletnim i bezbronnym w kościele w Polsce. Przy tej okazji katechetom została zaprezentowana strona internetowa www.ochrona.episkopat.pl, jak i standardy ochrony małoletnich w parafiach.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Nowi klerycy w diecezji. Jeden z nich pochodzi z nakielskiej parafii
- Obywatelstwo polskie uzyskało 35 osób. Wręczono akty nadania
- O bezpieczeństwie pożarowym w budynkach. Wymiana doświadczeń
- Uroczysty apel z okazji jubileuszu. 90-lecie OSP w Witosławiu
- 80 - lecie śmierci ks. Jana Chojnackiego. Szukał pomocy, znalazł śmierć
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach
Owoce i warzywa jemy cały rok. Najsmaczniejsze są te# sezonowe.
(czytaj więcej)