Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 czerwca 2021

Jak dbać o zęby i dziąsła w podeszłym wieku? Zdrowy uśmiech to wizytówka

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Zdrowy uśmiech jest wizytówką człowieka w# każdym wieku, a dobra kondycja jamy ustnej wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jak dbać o zęby i dziąsła w podeszłym wieku.

Prawidłowa dbałość o zdrowie jamy ustnej pozwala osobom starszym zachować na dłużej własne zęby. Naturalne uzębienie poprawia jakość życia i wpływa na dobre samopoczucie. Nawet jeśli używasz protez zębowych, musisz dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę.

Jakie dolegliwości jamy ustnej pojawiają się wraz z wiekiem?

 • uczucie suchości – może być objawem ubocznym zażywania leków lub chorób ogólnoustrojowych
 • ścieranie się zębów
 • choroby błony śluzowej
 • choroby dziąseł.

Jak zachować zdrowie jamy ustnej?

 • Dbaj o higienę – szczotkuj zęby 2 razy dziennie i używaj nici dentystycznej.
 • Zastąp szczoteczkę manualną szczoteczką elektryczną. Łatwiej wtedy i z mniejszym wysiłkiem doczyścisz zęby. Żadna dłoń nie jest w stanie wprowadzić włosia szczoteczki w taki ruch obrotowy jak szczoteczka elektryczna.
 • Stosuj pastę do zębów z fluorem (zalecana zwartość: 1450 ppm) – jest on jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z próchnicą.
 • Unikaj nikotyny i ogranicz spożycie alkoholu, które zaburzają pracę ślinianek. Ślinianki wytwarzają wówczas zbyt mało śliny o neutralnym pH i bakterie nie są wraz z nią wypłukiwane z jamy ustnej.
 • Ogranicz spożycie cukrów, słodyczy, napojów gazowanych i słodkich przekąsek – nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a powodują próchnicę.
 • Regularnie kontroluj zęby u dentysty. Badanie uzębienia i błony śluzowej uchroni Cię przed problemami stomatologicznymi i poprawi ogólny stan Twojego zdrowia.
 • Skorzystaj z wizyty u dentysty przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi lub leczeniem onkologicznym. Niewyleczone ubytki mogą być źródłem infekcji.
 • Dbaj o nawodnienie organizmu i pełnowartościową dietę, bogatą w mikroelementy i witaminy. Jeśli szukasz zdrowej diety, to darmowe plany żywieniowe znajdziesz na portalu Akademia NFZ.
 • Nawet jeśli nie masz ani jednego zęba, oczyszczaj jamę ustną miękką szczoteczką do zębów.

Jak dbać o protezy zębowe?

Oczyszczaj je dwukrotnie w ciągu dnia przy użyciu szczoteczki i specjalnej pasty do protez lub zwykłego mydła.
Ruchomą protezę zębową wyjmuj z jamy ustnej przed snem, oczyszczaj szczotką do protez i trzymaj w suchym pojemniku.
Regularnie kontroluj stan jamy ustnej u dentysty. Badanie błony śluzowej i stanu protez uchroni Cię przed problemami stomatologicznymi i poprawi ogólny stan Twojego zdrowia.

Jeżeli nagle poczujesz zmianę smaku lub powonienia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i dentystą. Takie zaburzenia mogą być przejawem wielu poważnych chorób lub efektem ubocznym zażywania leków.

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Meble kuchenne
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Wypożyczalnia samochodów
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)