Dziś mamy 30 listopada 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 maja 2020

Jak przeprowadzić egzaminy w czasach koronawirusa? Są wytyczne

fot. archiwum

fot. archiwum

Znane są wytyczne dotyczące przeprowadzenia czerwcowych egzaminów. Wśród nich #znalazły się m. in. te o obowiązkowej dezynfekcji, otwartych drzwiach do sal, zabrania swoich przyborów, wietrzenia sal.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Matury (tylko w części pisemnej) mają się rozpocząć 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca.

Przy wejściu do szkoły oraz w każdej z sal egzaminacyjnych dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Zdający mają obowiązek zakrywać usta i nos, ale tylko do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Zakrywanie nosa i ust nie jest wymagane podczas pisania egzaminu. Kiedy dany zdający ze względów zdrowotnych nie może założyć maseczki, powinien zgłosić to dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r. Rodzice nie mogą wchodzić na teren szkoły razem ze zdającymi, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Odległość między zdającymi musi wynosić co najmniej 1,5 metra w każdym kierunku, co sprawi, że w jednej sali będzie mogło przebywać mniej osób. Konieczna jest dezynfekcja ławek i krzeseł przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający musi zabrać ze sobą takie przybory jak długopis, linijka, cyrkiel, kalkulator itd. Jeżeli natomiast szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Szkoła nie zapewnia wody – można przynieść własną butelkę. Uczniowie nie mają co liczyć także na posiłki. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

Drzwi do szkoły oraz wszystkie wewnątrz budynku powinny być otwarte. Wyjątek stanowi egzamin z języków obcych, podczas którego odtwarzane są nagrania w zakresie zadań rozumienia ze słuchu. Sale egzaminacyjne powinny być wietrzone mniej więcej co godzinę, jeśli pozwala na to pogoda i nie panuje zbyt duży hałas. Każdy zdający powinien mieć zapewnione miejsce, w którym może zostawić osobiste rzeczy tj. plecak, torbę, kurtkę, telefon.

Dyrektorzy placówek muszą wdrożyć wszelkie możliwe rozwiązania, by uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu wyznaczone mogą zostać np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych.

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Skup i sprzedaż części
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)