Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2021

Jak spisują się mieszkańcy naszego powiatu? Sprawdzamy!

Narodowy Spis Powszechny nadal trwa.# Mimo że jest obowiązkowy, są osoby które nie chcą wziąć w nim udziału. Za odmowę spisania się grozi kara grzywny. Jak do tej pory przebiega spis wśród mieszkańców naszego powiatu?

Od 1 kwietnia do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podczas niego zbierane są informacje, które w przyszłości mają posłużyć do planowania na przykład strategicznych inwestycji, rozmieszczenia szkół czy przedszkoli. Mieszkańcy naszego kraju mogą spisać się w różnych formach. Jedną z najwygodniejszych metod jest tzw. samospis przez internet. Jednak do obywateli dzwonią również rachmistrzowie bądź też przychodzą do domów, aby przeprowadzić tzw. spis bezpośredni. W naszym powiecie, jak do tej pory na dzień 14 lipca br. spisało się 34,6 tys. osób. To daje 40,2% mieszkańców. Jest to wynik podobny jak średnia ogólnopolska.

Jeżeli chodzi o udział spisanych osób w gminach naszego powiatu, to zdecydowanie najlepiej przedstawia się gmina Kcynia. W niej we spisie wzięło udział 48,9% procent mieszkańców. Najgorzej z kolei wypadają mieszkańcy gminy Sadki, których do połowy lipca spisało się 32,8%. Szczegółowe dane zawarliśmy w zestawieniu. Jeżeli chodzi o metodę spisu, to w naszym powiecie wygrywa spis przez Internet. Spośród wszystkich spisanych dotąd osób aż 66,3% dokonało spisu właśnie w ten sposób. – Z kolei 22,7% skorzystało ze spisu telefonicznego, realizowanego przez rachmistrza zewnętrznego z wykorzystaniem smartfona 7,0% z „Spisz się przez telefon”, pozostali to spis bezpośredni – przekazał nam Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Należy pamiętać, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Osoby, które odmówią udziału w nim lub podadzą fałszywe dane mogą zostać ukarane karą grzywny do wysokości nawet 5 tys. zł. Pierwsze kary dla opornych obywateli już się sypią. Dotychczas w całym w województwie kujawsko-pomorskim przekazano nieco ponad 30 wniosków o ukaranie grzywną za odmowę udziału w badaniu.

Gmina  Liczba mieszkańców (%)
Kcynia 48,90%
Nakło 41%
Szubin 38,80%
Mrocza 34,60%
Sadki 32,80%
Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Meble młodzieżowe systemowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Koloryzacja - nowoczesne techniki
MEBLE PIOTR PASIEKA
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Czteroosobowa rodzina marnuje rocznie żywność wartą nawet 3 tys. zł

Zgodnie z danymi Programu Racjonalizacji Strat i# Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM), ok. 40% marnowanej żywności w Polsce generują produkcja, przetwórstwo i dystrybucja, a 60% – konsumenci. To oznacza, że za wyeliminowanie problemu odpowiedzialni są wszyscy: od producentów rolnych zaczynając, poprzez przetwórców i sieci handlowe, na gospodarstwach domowych kończąc.

(czytaj więcej)
0

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

(czytaj więcej)
0

Pomysł na domowy makaron. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Jesienna dieta to okazja do eksperymentowania i# próbowania nowych smaków. Bogactwo grzybów, warzyw czy orzechów pozwoli, nawet początkującym, poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Dynia, cukinia, papryka czy bakłażan będą idealnie komponować się z wszelkiego rodzaju sosami i makaronami. Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, warto zrobić wszystko od podstaw. W tekście znajdziesz pomysł na makaron oraz rady z jakiego gadżetu kuchennego warto skorzystać, aby gotowanie było szybsze i łatwiejsze.

(czytaj więcej)
0

Coraz więcej e-Polaków. Tysiące elektronicznych zgłoszeń narodzin

Tylko w tym roku Polacy zgłosili online przyjście na świat ponad 100 tysięcy dzieci. W sumie - z naszej e-usługi skorzystali już niemal 350 tysięcy razy.

(czytaj więcej)