Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 stycznia 2017

Jak zachować się na przystanku i w autobusie? Wiedzą to dzieci z Dębowa

fot. uczestnicy zajęć, Kamila Wełniak-Bohdanowicz

fot. uczestnicy zajęć, Kamila Wełniak-Bohdanowicz

W środę 17.01.2017 r. odbyło się w Centrum Kształcenia w Dębowie kolejne spotkanie z #uczniami szkoły podstawowej w ramach Bezpiecznej Drogi do Szkoły. Tematem zajęć było zachowanie bezpieczeństwa na przystanku i w autobusie.

Na początek dzieci wymieniły różne środki transportu lądowego, które umożliwiają ludziom przemieszczanie się w wybrane miejsca. Korzystając z Internetu każde wyszukało informacje o jednym ze środków podróży, krótko je omówiliśmy i obejrzeliśmy ich zdjęcia. Objaśniliśmy znaczenie znaków informacyjnych dla pasażerów oraz powtórzyliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. W tym celu ponownie rozegraliśmy scenki, podczas których część uczestników była pieszymi, a część odegrała rolę kierowców.

Jednymi z częściej wykorzystywanych przez ludzi środków komunikacji publicznej są autobusy. Zapoznaliśmy się z przykładowymi rozkładami jazdy autobusów zamieszczonymi w Internecie, a następnie wymieniliśmy zasady zachowania pasażerów na przystankach oraz podczas jazdy autobusami:

Na przystanku zachowujemy się cicho i rozważnie. Stoimy w oddaleniu od krawędzi jezdni, by nie zostać zaczepionymi przez pojazdy lub nie pośliznąć się, szczególnie zimą i nie wpaść pod koła. Nie wolno popychać się, a przy przejazdach grupowych trzymamy się swojej grupy. Do autobusu zbliżamy się dopiero po jego zatrzymaniu. Trzeba zachować ostrożność przy wchodzeniu i wychodzeniu. Po wyjściu z autobusu nigdy nie przechodzimy na drugą stronę jezdni ani bezpośrednio za, ani przed autobusem i korzystamy z przejścia dla pieszych. Idąc dalej z przystanku autobusowego zwracamy uwagę na znaki drogowe.

W czasie jazdy autobusem uczniowie powinni zająć miejsca siedzące, a w przypadku ich braku, trzymać się uchwytów lub poręczy. Trzeba uważać, by nie uderzyć siebie i innych w trakcie zakrętów lub hamowania. Jadąc w dalsze podróże wymagane jest zapięcie pasów, jeśli są w autobusie. Należy się tak zachowywać, by umożliwić kierowcy bezpieczne prowadzenie pojazdu. Wskazane jest też ustąpienie miejsca siedzącego osobom starszym, niepełnosprawnym albo z małym dzieckiem. Nie wolno wystawiać głowy lub rąk przez okna. Wsiadanie czy wysiadanie powinno odbywać się sprawnie, ale bez popychania. Gdy drzwi są w trakcie zamykania nie wolno wsiadać i wysiadać, ani ich otwierać przed zatrzymaniem się autobusu. Uważamy na próby kradzieży. W przypadku występowania choroby lokomocyjnej trzeba zażyć stosowne leki. Należy unikać rozmów z nieznajomymi i pamiętamy o kulturze osobistej, zarówno na przystanku, jak i w autobusie.

Podczas zajęć uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spisanie wymienionych reguł odnośnie „Jak zachowam się na przystanku autobusowym?” i zilustrowanie tematu na brystolu. Druga grupa zajęła się przygotowaniem plakatu na temat „Jak zachowam się w autobusie?”. W spotkaniu udział brało 12 uczestników.

W piątek, 20.01.2017 r. grupy w nieco zmienionych składach dokończyły plakaty. Zawiesiliśmy je na korytarzu Szkoły Podstawowej w Dębowie, by wszystkie dzieci pamiętały o bezpieczeństwie. W zajęciach udział brało 14 uczestników.

Zajęcia przygotowała i prowadziła Kamila Wełniak-Bohdanowicz, a odbyły się przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sadkach i Szkołą Podstawową w Dębowie. Wszyscy, którzy brali udział w zajęciach otrzymali wydrukowane kolorowanki oraz lizaki.

materiał: Kamila Wełniak-Bohdanowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 36 29

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)