Dziś mamy 25 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2019

Jak zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej? Sprawdź!

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w całej Polsce w ponad 27 tysiącach obwodowych #komisji wyborczych będzie pracowało kilkaset tysięcy osób. Możesz zostać jedną z nich, o ile spełnisz kilka kryteriów.

Zadania i dieta

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Za udział w pracach komisji przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500, zastępcy przewodniczącego – po 400, a członkowie komisji – po 350 zł.

Kto może być kandydatem na członka okw?

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która jest obywatelem polskim oraz najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat. Ponadto, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu ani też nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu

Co ważne, kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa

Jak zostać kandydatem na członka okw?

Należy skontaktować się z komitetem wyborczym albo zgłosić samodzielnie swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. Co istotne, samo zgłoszenie kandydata na członka nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji.

Do kiedy?

Zgłoszenie kandydatów na członków komisji musi być dokonane najpóźniej 26 kwietnia w godzinach pracy urzędu gminy.

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Jan, w dniu 07-04-2019 22:08:27 napisał:

    Rok w rok te same osoby od stu lat jak się chodzi na halę do Paterka.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Gimnastyka korekcyjna
Czytniki kodów kreskowych
Skup i sprzedaż części
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Makijaż ślubny
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)