Dziś mamy 23 sierpnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

Jedni chwalą, inni się skarżą. O przychodni na ostatniej sesji

fot. archiwum

fot. archiwum

Część mieszkańców gminy Sadki są niezadowoleni co do # jakości usług świadczonych w przychodni Medicus w Sadkach.

Najczęściej poruszanymi kwestiami są długie kolejki do lekarzy, ciężki dostęp do recept na leki oraz problem z rejestracją. Z drugiej strony musimy spojrzeć na punkt widzenia lekarzy, którzy zwracają uwagę na roszczeniowość pacjentów i ich częste nieprzygotowania do wizyt.

Podczas zebrań w gminie Sadki mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali uwagi co do przychodni. Ostatnio temat przychodni został poruszony na ostatniej sesji rady gminy. U nas na przykład nikt nie jest zadowolony z tych usług. Ciągłe kolejki, problemy z przepisaniem lekarstwa, czy uzyskaniem recepty trzeba czekać na to nawet do trzech dni - twierdzi sołtys sołectwa Liszkówko Jacek Mierwa.

Przedstawiciele NZOZ cierpliwie tłumaczą, że przypadek każdego pacjenta jest indywidualny i zanim lekarz postawi diagnozę, wymagane jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Niestety, nie zawsze pacjenci przychodzą na wizytę odpowiednio przygotowani. Na dowód tego przywoływany jest przykład pacjentki, która zdaniem przychodni przyszła po poradę lekarską dotyczącą jej dziecka, ale nie posiadała na tyle odpowiedniej wiedzy, ani dokumentacji lekarskiej, która umożliwiłaby lekarzowi wydać stosowną diagnozę i zaproponować dalsze kroki leczenia. Pacjentka mimo tego złożyła skargę na działalność przychodni. - Spotykamy się z krytyką, ale często skargi są podawane bez kontekstu. Jeżeli poznamy kontekst, to często zmieniamy zdanie o danej skardze. Robimy tak, żeby każda ze stron była zadowolona w większości przypadków. Wszystkie skargi przyjmujemy, ale też musimy mieć możliwość obrony i zajęcia stanowiska - uważa dr Agnieszka Ślagowska-Baran, koordynator Medicusa i lekarz rodzinny w sadkowskiej placówce.

Wielu pacjentów, którzy muszą czekać na wypisanie powtórki recept, skarży się na długi czas oczekiwania. Aby zamówić leki stałe potrzebne są co najmniej dwie wizyty w przychodni. Pacjent musi przyjechać z formularzem zamawiania leków stałych, musi go zostawić, a za dwa dni jest odbiór recepty. - Nie możemy inaczej działać. I tak wychodzimy na przeciw oczekiwaniom pacjenta, że czekają tylko dwa dni - uważa dr Ślagowska-Baran. Kiedyś, zdaniem Zarządu Medicusa, wypisywanie ponownych recept na leki odbywał się w sposób niedopuszczalny. - Dzwonił pan, nie przedstawiał się, rzucał nazwę leków, które pani rejestratorka spisywała na kartce. Czasami pomylił nazwę. Znając pacjentów, przepisywano leki, pacjent przychodził i odbierał receptę. Recepta to nie jest tylko świstek papieru. My się pod tym podbijamy i mamy sto procent odpowiedzialności za to, co wypisujemy pacjentowi. Jak wypisuję powtórki leków, często analizuję ich skład, czasem jak mi coś nie pasuje, wzywam pacjenta na rozmowę, żeby wyjaśnić, dlaczego ten lek jest stosowany z innymi lekami. Jeżeli byłoby to tak bezmyślnie, szybko, bez zastanowienia to potem byłaby złożona skarga, że my albo pozbawiliśmy kogoś zdrowia, albo życia i wtedy odpowiedzialność ponieślibyśmy my jako lekarze - powiedziała dr Ślagowska-Baran.

Doktor zwróciła także uwagę na częste zamawianie leków stałych przez pacjentów na ostatnią chwilę. Zdaniem lekarzy, formularz przyjmowania leków stałych należałoby wypisać i złożyć w placówce co najmniej tydzień przed zakończeniem terapii. Warto obliczyć sobie, kiedy skończy się dany lek i zawczasu pójść po receptę, niż czekać do ostatniej chwili i czasami odejść z przychodni „z kwitkiem”. - Jako lekarze nie jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż robimy dotychczas. Przyjmujemy pacjentów według grafiku, wypisujemy powtórki recept, często zostając dłużej w pracy i więcej czasu nie zostaje. My też mamy rodziny, mamy małe dzieci, obowiązki domowe – uważa doktor.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (14)

  Pacjent, w dniu 23-04-2019 14:47:13 napisał:

  Albo Panie w rejestracji grające w gry na telefonie :D Taka robotę każdy by chciał mieć

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (12)

  Mamuśka , w dniu 23-04-2019 20:07:49 napisał:

  Co wy ludzie chcecie od Pań z rejestracji,one wykonują swoją prace najlepiej jak mogą i potrafią,Każdy ma prawo do chwili odpoczynku.Trochę zrozumienia,to nie są roboty,tylko ludzie tacy sami jak my i każdy ma prawo do gorszego dnia,a one nie pomimo wszystko uśmiechnięte i chętne do pomocy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (13)

  Montere , w dniu 23-04-2019 21:47:55 napisał:

  Na tą przychodnie jest tylko jeden sposób: wypisać się. Wolę jechać do Nakla na wyznaczoną godzinę i wraz z przejazdem sprawę mam załatwioną w 30 minut. Polecam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble łazienkowe
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Botox i kwas hialuronowy
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Deska elewacyjna
Nowe stylizacje
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)