Dziś mamy 25 maja 2019, sobota, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

Jedni chwalą, inni się skarżą. O przychodni na ostatniej sesji

fot. archiwum

fot. archiwum

Część mieszkańców gminy Sadki są niezadowoleni co do # jakości usług świadczonych w przychodni Medicus w Sadkach.

Najczęściej poruszanymi kwestiami są długie kolejki do lekarzy, ciężki dostęp do recept na leki oraz problem z rejestracją. Z drugiej strony musimy spojrzeć na punkt widzenia lekarzy, którzy zwracają uwagę na roszczeniowość pacjentów i ich częste nieprzygotowania do wizyt.

Podczas zebrań w gminie Sadki mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali uwagi co do przychodni. Ostatnio temat przychodni został poruszony na ostatniej sesji rady gminy. U nas na przykład nikt nie jest zadowolony z tych usług. Ciągłe kolejki, problemy z przepisaniem lekarstwa, czy uzyskaniem recepty trzeba czekać na to nawet do trzech dni - twierdzi sołtys sołectwa Liszkówko Jacek Mierwa.

Przedstawiciele NZOZ cierpliwie tłumaczą, że przypadek każdego pacjenta jest indywidualny i zanim lekarz postawi diagnozę, wymagane jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Niestety, nie zawsze pacjenci przychodzą na wizytę odpowiednio przygotowani. Na dowód tego przywoływany jest przykład pacjentki, która zdaniem przychodni przyszła po poradę lekarską dotyczącą jej dziecka, ale nie posiadała na tyle odpowiedniej wiedzy, ani dokumentacji lekarskiej, która umożliwiłaby lekarzowi wydać stosowną diagnozę i zaproponować dalsze kroki leczenia. Pacjentka mimo tego złożyła skargę na działalność przychodni. - Spotykamy się z krytyką, ale często skargi są podawane bez kontekstu. Jeżeli poznamy kontekst, to często zmieniamy zdanie o danej skardze. Robimy tak, żeby każda ze stron była zadowolona w większości przypadków. Wszystkie skargi przyjmujemy, ale też musimy mieć możliwość obrony i zajęcia stanowiska - uważa dr Agnieszka Ślagowska-Baran, koordynator Medicusa i lekarz rodzinny w sadkowskiej placówce.

Wielu pacjentów, którzy muszą czekać na wypisanie powtórki recept, skarży się na długi czas oczekiwania. Aby zamówić leki stałe potrzebne są co najmniej dwie wizyty w przychodni. Pacjent musi przyjechać z formularzem zamawiania leków stałych, musi go zostawić, a za dwa dni jest odbiór recepty. - Nie możemy inaczej działać. I tak wychodzimy na przeciw oczekiwaniom pacjenta, że czekają tylko dwa dni - uważa dr Ślagowska-Baran. Kiedyś, zdaniem Zarządu Medicusa, wypisywanie ponownych recept na leki odbywał się w sposób niedopuszczalny. - Dzwonił pan, nie przedstawiał się, rzucał nazwę leków, które pani rejestratorka spisywała na kartce. Czasami pomylił nazwę. Znając pacjentów, przepisywano leki, pacjent przychodził i odbierał receptę. Recepta to nie jest tylko świstek papieru. My się pod tym podbijamy i mamy sto procent odpowiedzialności za to, co wypisujemy pacjentowi. Jak wypisuję powtórki leków, często analizuję ich skład, czasem jak mi coś nie pasuje, wzywam pacjenta na rozmowę, żeby wyjaśnić, dlaczego ten lek jest stosowany z innymi lekami. Jeżeli byłoby to tak bezmyślnie, szybko, bez zastanowienia to potem byłaby złożona skarga, że my albo pozbawiliśmy kogoś zdrowia, albo życia i wtedy odpowiedzialność ponieślibyśmy my jako lekarze - powiedziała dr Ślagowska-Baran.

Doktor zwróciła także uwagę na częste zamawianie leków stałych przez pacjentów na ostatnią chwilę. Zdaniem lekarzy, formularz przyjmowania leków stałych należałoby wypisać i złożyć w placówce co najmniej tydzień przed zakończeniem terapii. Warto obliczyć sobie, kiedy skończy się dany lek i zawczasu pójść po receptę, niż czekać do ostatniej chwili i czasami odejść z przychodni „z kwitkiem”. - Jako lekarze nie jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż robimy dotychczas. Przyjmujemy pacjentów według grafiku, wypisujemy powtórki recept, często zostając dłużej w pracy i więcej czasu nie zostaje. My też mamy rodziny, mamy małe dzieci, obowiązki domowe – uważa doktor.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (14)

  Pacjent, w dniu 23-04-2019 14:47:13 napisał:

  Albo Panie w rejestracji grające w gry na telefonie :D Taka robotę każdy by chciał mieć

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (12)

  Mamuśka , w dniu 23-04-2019 20:07:49 napisał:

  Co wy ludzie chcecie od Pań z rejestracji,one wykonują swoją prace najlepiej jak mogą i potrafią,Każdy ma prawo do chwili odpoczynku.Trochę zrozumienia,to nie są roboty,tylko ludzie tacy sami jak my i każdy ma prawo do gorszego dnia,a one nie pomimo wszystko uśmiechnięte i chętne do pomocy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (13)

  Montere , w dniu 23-04-2019 21:47:55 napisał:

  Na tą przychodnie jest tylko jeden sposób: wypisać się. Wolę jechać do Nakla na wyznaczoną godzinę i wraz z przejazdem sprawę mam załatwioną w 30 minut. Polecam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Budowa hal
Modne aranżacje
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Naczepa platforma
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)