Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2014

Kajakowy Rościmin

fot. Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy przy ZP w Kcyni

fot. Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy przy ZP w Kcyni

W ostatnią niedzielę, 13 kwietnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią z III klasy #o profilu matematyczno-informatycznym uczestniczyli w szkoleniu i spływie kajakowym po jeziorach gminy Mrocza.

Spływ zorganizowała Sekcja Kajakowa MLKS „Orzeł” Kcynia w współpracy z Kołem Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni i był on finansowany w ramach środków Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013.

To kolejny etap realizowanego przez Sekcję Kajakową MLKS „Orzeł” Kcynia i KTG im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni programu „Bezpieczne Kajakarstwo”. Liczną grupą młodych kajakarzy opiekowali się pani Ilona Świder nauczycielka języka polskiego i pan Bogusław Rydzyński nauczyciel wychowania fizycznego nakielskiego ogólniaka. Przed rozpoczęciem spływu Instruktorzy Kajakarstwa Tomasz Bodnar i Jacek Maćkowski przeprowadzili szkolenie i instruktaż dotyczący bezpiecznego uprawiania kajakarstwa, zasad korzystania z sprzętu i odpowiedzialnego zachowania na wodzie. Wyjaśnili sposoby komunikowania się i alarmowania w razie zagrożenia.

Następnie wyznaczyli osoby funkcyjne, którymi zostali Wiesław Gapa (latarnik) i Tomasz Bodnar (zamykający) i omówili szyk w jakim będą się przemieszczali po wodzie uczestnicy spływu. Pomocą w sprowadzaniu kajaków na wodę służyli wychowankowie kcyńskiego zakładu, doświadczeni kajakarze. 

Spływ dodatkowo zabezpieczały osoby z Sekcji Kajakowej MLKS „Orzeł” Kcynia i Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni a przygotowujące się do uczestniczenia w kursie na stopień III Instruktora Turystyki i Rekreacji PZKaj. Kajakarze uczyli się manewrować na jeziorach tak aby przeciwstawiać się gwałtownym zmianom pogody, doskonalili umiejętności współpracy w osadach niektórzy praktycznie przećwiczyli techniki ratownictwa. I w doskonałych nastrojach spłynęli wszyscy jeziorami rościmińskimi wielkim i małym i jeziorem witosławskim do Rościmina.

Te malownicze zbiorniki wodne położone w rynnie polodowcowej na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, tworzą charakterystyczny wielokilometrowy ciąg połączony rzeką Orlą. Licznie występują tutaj bagna oraz obszary wodnobłotne i okresowo podmokłe. Są to najczęściej tereny zarastających jezior, gdzie znajdują się ciekawe zbiorowiska roślinności bagiennej. Stanowią one siedliska wielu chronionych roślin i ostoje ptactwa. Na plaży w Rościminie przywitał nas serdecznie sołtys Rościmina pan Krzysztof Raczyński, dzięki jego uprzejmości młodzież mogła skorzystać z zaplecza sanitarnego miejscowej Świetlicy Wiejskiej, przebrać się i napić gorącej herbaty.

Po rozpaleniu ogniska rozpoczęło się wspólne grillowanie wcześniej przygotowanych kiełbasek. Żar ogniska i ciepłe promienie słoneczne onieśmieliły do pierwszych refleksji z przeżytej przygody. Komandor spływu Jacek Maćkowski pogratulował uczestnikom doskonałej postawy i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i własnych słabości oraz zaprosił na następne spływy organizowane na rzekach i jeziorach naszego powiatu.

Materiał: Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy przy ZP w Kcyni

Oceń artykuł: 213 142

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)