Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

Kolejny dzień stażu w Słowenii. Uczniowie przygotowali relację

fot. pow.

fot. pow.

Najciekawszą atrakcją VIII dnia było# zwiedzanie Jaskini Postojnej.

Jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. W trakcie wycieczki dzięki elektronicznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że jaskinia jest prawdziwym wyzwaniem dla speleologów i jest kolebką biospeleologii. Mogliśmy podziwiać wspaniały, 5-metrowy stalagmit o nazwie Brylant. Stanowi on symbol jaskini i słoweńskiego krasu. Tuż obok niego znajduje się pięknie wyżłobiona kolumna. Dotarcie do tych miejsc było możliwe dzięki długiej na 3,7 km kolejce o podwójnym torze, jedynej takiej na świecie. W jaskini tej znajduje się około 150 gatunków zwierząt, a najsłynniejszym z nich jest odmieniec jaskiniowy, nazywany potocznie małym smokiem lub ludzką rybą. Zwierzątko to stanowi nadal wielką tajemnicę, jest uznawane za największe zwierzę żyjące w jaskini i może przeżyć bez pożywienia do 10 lat. Przez ostatnie 200 lat Jaskinię Postojną odwiedziło ponad 39 mln turystów z całego świata.

Następnie wybraliśmy się do miasta Piran, najbardziej atrakcyjnego turystycznie miejsca nad słoweńskim Adriatykiem. Ze względu na jego architekturę Pani przewodnik nazwała to miasto „małą Wenecją”. Miasto to do dzisiaj zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasnej zabudowy mieszkalnej, a wszystkie domy pokryte są czerwoną dachówką. Po wejściu na taras widokowy przy kościele Świętego Grzegorza mogliśmy zobaczyć wybrzeża Chorwacji i Włoch. Na koniec zwiedzania poznaliśmy miejską legendę o dwojgu zakochanych, których dzieliła duża różnica wieku. Na budynku podarowanym przez starszego kochanka widnieje napis „lassar pur dir”, który oznacza „niech mówią…”.

Materiał: Maria Kowalska, Jakub Kalinowski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu 

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)