Dziś mamy 21 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Koszty rosną, a zyski spadają. Ile kosztują świetlice?

fot. archiwum

fot. archiwum

Świetlice wiejskie to miejsca, które mają integrować lokalną społeczność. To w nich odbywają się# spotkania z mieszkańcami, a także różnego rodzaju imprezy, Gmina także udostępnia te obiekty, wynajmując je na imprezy okolicznościowe. Jak kształtowały się w minionych latach wydatki oraz zyski z wynajmu świetlic w gminie Sadki?

Na terenie gminy Sadki działa 11 świetlic wiejskich. Można je wynajmować zgodnie z ustalonymi stawkami, które w dni powszednie są niższe niż w ramach tzw. wynajmu weekendowego. W ubiegłym roku z tytułu wynajmu świetlic gmina Sadki „zarobiła” ponad 22 tysiące złotych. To mniej niż w 2017 roku. Jak wynika z udostępnionych danych, w ubiegłym roku mieszkańcy wykazywali mniejsze zainteresowanie wynajmem świetlic. Np. nikt nie wynajął świetlicy w Jadwiżynie. Największym powodzeniem wśród wynajmujących cieszyła się świetlica w Śmielinie, z której z tytułu wynajmu do gminnej kasy wpłynęło 3 tysiące 700 złotych.

Jednak świetlice to nie tylko przychody, ale przede wszystkim spore wydatki na ich utrzymanie. W nich znajdują się przede wszystkim opłaty za energię, zakup opału, opłaty za wodę i ścieki, remonty czy przeglądy. Wracając do wspomnianego Śmielina, mimo że za wynajem tamtejszej świetlicy gmina otrzymała sporą kwotę, jej roczne utrzymanie w 2018 roku wyniosło ponad 17 tysięcy złotych. Świetlica w Jadwiżynie także jest nierentowna, bo nie dość, że nie przynosi żadnych dochodów, to jej utrzymanie kosztowało w ubiegłym roku ponad pięć i pół tysiąca złotych.

Ogólnie w 2018 roku gmina wydała na utrzymanie świetlic prawie 187 tysięcy złotych. W 2017 r. ta kwota była niższa i wyniosła ponad 154 tysiące złotych. Należy wspomnieć, że przychody z tytułu wynajmu świetlic we wspomnianym 2017 roku wyniosły prawie 26 tysięcy złotych, a więc o prawie 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.
Oczywiście z założenia gmina nie ma zarabiać na tym, że udostępnia mieszkańcom miejsce do integracji, ale stosunek przychodów do wydatków jest wyjątkowo niekorzystny.

Jak kształtują się koszty i przychody za wynajem świetlic obrazuje nasze zestawienie. Podane przychody są kwotami brutto zawierające podatek VAT.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  sadkowianka, w dniu 06-09-2019 17:25:25 napisał:

  Ale po co jest tyle tych świetlic w gminie? W jakim celu daje się pozwolenie na budowę nowych, od początku nie rentownych świetlic? Na przykład po co jest budowana świetlica w Anielinach, jak w wiosce obok już jest ładna świetlica?

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Cebularz pospolity, w dniu 06-09-2019 18:06:51 napisał:

  Daj spokój Alina to jak byś zapytała po co choduje się Cebulę przecież śmierdzi i szczypie w oczy...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  co na to rio, w dniu 07-09-2019 12:13:26 napisał:

  czyżby bieda zaglądała w sadkowskie progi?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 07-09-2019 17:36:13 napisał:

  Następna świetlica do utrzymania.Niech utrzymują świetlicę z funduszy sołeckich.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Kwasy...
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)