Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Kryminalny Debiut Roku 2021. Nagrody dla najlepszych autorów

fot. powierzone

fot. powierzone

Niebawem poznamy zwycięzcę pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego Kryminalny Debiut Roku 2021. #W sobotę (26 listopada) w toruńskim Teatrze Muzycznym podczas uroczystej gali marszałek Piotr Całbecki nagrodzi autora najlepszego kryminału wydanego w ubiegłym roku w Polsce. Debiutujący pisarz otrzyma 25 tysięcy złotych.

- Powieści kryminalne cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Najlepszym dowodem na ich atrakcyjność była frekwencja podczas organizowanych spotkań z czołowymi autorami literatury kryminalnej i sensacyjnej. Jestem przekonany, że nagroda pozwoli rozwinąć skrzydła młodym autorom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uroczysta gala podczas której poznany zwycięzcę Kryminalnego Debiutu Roku zwieńczy trwający od kwietnia festiwal Gwiazdozbiór Kryminalny Kujaw i Pomorza. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca otrzyma od marszałka pamiątkową statuetkę.

Do konkursu Kryminalny Debiut Roku 2021 wydawcy z całego kraju zgłosili 29 powieści spośród których jury wyłoniło trzech finalistów:

Anna Rozenberg - nominacja za powieść „Maski pośmiertne” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Jakub Bielikowski - nominacja za powieść „Awans. Detektyw warszawski” (Wydawnictwo Novae Res)
Grzegorz Dziedzic - nominacja za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”(Wydawnictwo Papierowy Księżyc).

Przewodniczącym komisji jest Ryszard Ćwirlej, autor powieści „Tylko umarli wiedzą”, uhonorowanej prestiżowymi nagrodami literackimi. W 2018 roku otrzymał nagrody Wielkiego Kalibru i Czytelników Wielkiego Kalibru, przyznawanymi przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie”. W składzie jury także:

• dziennikarka Agata Koss-Dybała

• pracownik UMK w Toruniu dr hab. Rafał Moczkodan

• pisarka Katarzyna Puzyńska pochodząca ze Zbiczna w powiecie brodnickim.

W trakcie Kryminalnego Gwiazdozbioru Kujaw i Pomorza gościliśmy: Katarzynę Bondę, Katarzynę Puzyńską, Roberta Małeckiego, Ryszarda Ćwirleja, Macieja Siembiedę oraz Martę Matyszczak. Przed uczestnikami również spotkania z prokuratorem, medykiem sądowym oraz kryminologiem, które odbędą się w piątek (25 listopada). Przed sobotnią galą w toruńskim Teatrze Muzycznym wiele kryminalnych atrakcji, m.in. panel dyskusyjny z jurorami konkursu, spotkanie z autorami nominowanych powieści oraz gość specjalny - Wojciech Chmielarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie”.

Program na stronie Książnicy

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)