Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2018

Latem najczęściej dochodzi do poparzeń. Barszcz Sosnowskiego może być śmiertelnie niebezpieczny

fot. arch.

fot. arch.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których # możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Choć mało kto wie o tej roślinie to jest ona bardzo niebezpieczna! Przepis GIS na bezpieczne wakacje! Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

Dlaczego właśnie teraz ostrzegamy przed barszczem Sosnowskiego? Bo najczęściej latem dochodzi do największej ilości poparzeń. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to roślina parząca!
Barszcz Sosnowskiego jest on zaliczany do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej barszcz Sosnowskiego spotkać można wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego
W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzinach po bezpośrednim kontakcie.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Jak się ustrzec przed poparzeniem?
nie dotykaj ich i nie zrywaj roślin przy użyciu gołych rąk,
przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne) à pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze
z tego barszczu nie polecamy gotować zupy!
Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia
w przypadku bezpośredniego narażenia/ kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem,
jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą,
nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe,
niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

Pamiętaj!
Zawsze możesz sprawdzić miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce w bazie online, która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Z kolei w przypadku jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

materiał: Główny Inspektorat Sanitarny

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    max, w dniu 31-07-2018 20:35:09 napisał:

    wy to sobie jakieś jaja robicie?od 30 lat na łąkach w Minikowie i Ślesinie to badziewie rośnie.można to spotkać jak się jedzie z Nakła do Występu po lewej stronie,a wy jakieś bzdury wypisujecie.ubrać się w OP1 I wykopywać tą zemstę Stalina i Bieruta.nieraz wasze artykuły,są jak z innej rzeczywistości.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    totalna ignorancja, w dniu 01-08-2018 07:46:29 napisał:

    od minikowa do występu wzdłuż kanału bydgoskiego rośnie tego na potęgę, jeszcze zeszłoroczne badyle stoją bo przecież ta roślina ma nawet 3m wysokości! Uważać trzeba w szczególności na trasie ślesin-gorzeń. tam rośnie wzdłuż drogi i wszystkie służby mają to gdzieś! Za co my płacimy podatki? za narażanie naszych dzieci na poważne poparzenia?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    obserwator ONZ, w dniu 01-08-2018 16:19:24 napisał:

    lepiej ostrzegać niż zapobiegać jak w PRL obywatelu nie deptać trawników! nie zbliżać sie do Barszczu! Gdyby co to ostrzegaliśmy wina jest poszkodowanych a nie burmistrza który olewa ten temat to czemu ludzie mają sie tym przejmować ?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Antek, w dniu 01-08-2018 17:06:04 napisał:

    Dokładnie mają przykrywkę"że coś zrobili" i mają czyste łapki

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Potuliczanka, w dniu 01-08-2018 20:35:20 napisał:

    Na razie ostrzegają, ruszą zadki,jak zwykle,gdy zdarzy się tragedia. Wtedy będą latać jak poparzeni, szczególnie przed wyborami,by pokazać ile to oni nie zrobili dla ludzi.... Czemu zawsze najpierw musi stać się tragedia,żeby cokolwiek, przed czym ostrzegają, zrobili?...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    nikuś, w dniu 01-08-2018 22:22:31 napisał:

    Tej rośliny ciężko jest się pozbyć, żadne środki chemiczne na nią nie działają, a rozsiewa się z szybkością karabinu maszynowego. Nie raz miałem poparzone nogi jak ją wycinałem z dziadka ogrodu. Poparzenie idzie przeżyć, ale trzeba uodpornić się na ból. Wiatr rozsiewa jej białe kwiatki. U dziadka na ogrodzie i polu walczyłem z tym przez ponad 20 lat i z małym skutkiem, nie wystarczy ją wyciąć, dalej będzie się rozsiewała.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Wolololo, w dniu 02-08-2018 08:25:17 napisał:

    Pierdolnąć Rundupem i po sprawie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)