Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 września 2018

Mieszkańcy na zebraniu. Trwa walka o przywrócenie nazwy ulicy

fot. MM

fot. MM

26 września w Sadkach zorganizowano zebranie sołeckie, podczas którego mieszkańcy podzielili # fundusz sołecki. Powrócił również temat zmiany nazwy ulicy Wyzwolenia.

Na początku zebrania sołtys Hanna Czelińska poddała pod głosowanie propozycję zmiany w funduszu sołeckim na ten rok. Zmiana ta wynikała z powodu braku możliwości realizacji zadania dotyczącego budowy chodnika w Sadkach przy drodze powiatowej. W związku z tym kwotę podzielono i przeznaczono na następujące cele:

Budowa chodnika na ul. Przemysłowej – 17 tys. 104 zł
Konserwacja  mostku w ciągu drogi na ul. Kościelnej – 15 tys. zł
Zakup materiału na naprawę drogi na ul Kościelnej – 1 tys. zł
Wigilia dla seniorów – 1 tys. zł

Następnie przystąpiono do rozdysponowania pieniędzy w ramach funduszu sołeckiego na rok 2019. Mieszkańcy Sadek mają do podziału 41 tys. 095,32 zł. Propozycja Hanny Czelińskiej dotycząca podziału funduszu przypadła mieszkańcom do gustu, tym samym pieniądze zostały przekazane na realizację poniższych zadań:

Przegląd placu zabaw – 150 zł
Zakup materiałów i dekoracji do wieńca dożynkowego – 500 zł
Zakup produktów, sprzętu i strojów dla KGW – 1 tys. 800 zł
Doposażenie remizy OSP – 1 tys. 500 zł
Wynajem autokaru dla seniorów i mieszkańców sołectwa na wycieczkę – 1 tys. 500 zł
Zakup dużego tortu dla zespołu „Sadkowianie” z okazji 25-lecia istnienia zespołu – 700 zł
Budowa chodnika w sołectwie – 34 tys. 945,32 zł

Ponadto mieszkańcy poruszyli kilka istotnych spraw. Jedną z nich był stan alei dębowej – drzewa były niedawno posadzone, ale niestety chyba nikt ich nie podlewał i z alei nic nie ma – powiedziała jedna z mieszkanek Sadek. Głos w tej sprawie zabrał również radny Andrzej Cebula – ta aleja była podlewana maksymalnie ze 2 razy. Miała ona zostać dla potomnych, ale jak widać się nie udało – mówił. Ważne informacje dla mieszkańców przedstawiła także obecna na zebraniu radna Maria Orłowska – na skutek niezadowolenia i sprzeciwu mieszkańców dotyczącego zmiany nazwy ulicy Wyzwolenia na ulicę Ignacego Tomyślaka., wysyłałam pisma w imieniu mieszkańców wyrażające sprzeciw wobec zastępczej decyzji wojewody – powiedziała radna.

Przypominamy, że na lipcowej sesji w Sadkach radni głosowali za pozostawieniem nazwy ulicy Wyzwolenia - Nazwa ta nie ma nic wspólnego z propagowaniem komunizmu – mówiła Maria Orłowska. W odpowiedzi na uchwałę podjętą przez radnych, wojewoda ostatecznie stwierdził jej nieważność. 5 września tego roku, radna wystosowała kolejne pismo, tym razem do instytutu pamięci narodowej oraz sądu administracyjnego, zwracając się z prośbą o wydanie opinii i spowodowanie uchylenia zastępczego zarządzenia wojewody. Osoby obecne na zebraniu także poparły działania Marii Orłowskiej, która mimo niesatysfakcjonujących jej odpowiedzi ze strony wojewody, nie zamierza zaprzestać swoich starań mających na celu przywrócenie poprzedniej nazwy ulicy.

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Nowy, w dniu 27-09-2018 20:36:54 napisał:

    Pani Orłowska to jest pani zdanie a większość ma inne .Tu raczej chodzi Pani o to jakie imie nosi teraz ta ulica a nie o sama zmiane

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 5 (9)

    Ewa, w dniu 27-09-2018 22:41:52 napisał:

    Edek bez kredek?

    odpowiedz

    • 1 (5)

    precz z komuną, w dniu 29-09-2018 15:01:23 napisał:

    Pani Marysi się cosik pomyliło: 1. tego samego dnia wojewoda zmienił nazwy ulic Wyzwolenia, w Mroczy, Szubinie i Sadkach (niech nie opowiada że tylko w Sadkch bo to nieprawda). 2. ulica Wyzwolenia została nadana przez Gminną Radę Narodową w Sadakch w roku 1979 (czytaj głęboki prl) w tym roku w Sadakch nadano nazwy kilkunastu ulicą,druga część tej ulicy nazwano 35 lecia prl (niech nie opowiada, że to było wyzwolenie przed wojną, trochę rozsądku) 3. W Sadach mamy już ulice Powstańców Wielkopolskich i Bohaterów które ogólnie odnoszą się do wszystkich zasłużonych (ci co tu nie mieszkają pewnie nie wiedzą) 4. gdyby radni zainteresowali się historią i mieli by wsparcie wójta , pewnie by wiedzieli jakie uzasadnienie dał komunistyczny organ jakim była w 1979 roku gminna rada narodowa dla nazwy ulicy Wyzwolenia, pewnie by się teraz zawstydzili a nie uprawiali politykę 5 ktoś chyba podpowiada radnej, mecenas F napisał uzasadnienie do pismo do wojewody, wysoko postawiony pracownik urzędu gminy napisał uzasadnienie do uchwały rady o ponowna zmianę nazwy ulicy, komuś chyba zależy na chaosie. 6 komuna w Polsce się skończyła, jeżeli radna żyje emocjami to niech zapozna się z faktami a nie podburza mieszkańców mijając się z prawdą, a włodarze nie wystarczająco tłumaczą tą sprawy, czy coś tu nie pachnie ...

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Marysis, w dniu 01-10-2018 00:23:22 napisał:

    Rada i pracownik urzędu wojewódzkiego kandydat na wójta ośmieszony

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)