Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2021

Muzeum Twierdzy otwarte! Ekspozycja prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji

fot. Andrzej Goiński UMWKP

fot. Andrzej Goiński UMWKP

Na dziedzińcu zabytkowego budynku dawnych koszar miejskich# odbyło się dziś (11 czerwca) uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Twierdzy Toruń, nowego oddziału Muzeum Okręgowego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

-Twierdza Toruń to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce dziewiętnastowiecznych zespołów fortyfikacyjnych. Gratuluję i dziękuję władzom miasta, za to, że dostrzegły ten segment dziedzictwa kulturowego Torunia i całego regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który złożył też gratulacje doktorowi Markowi Rubnikowiczowi, dyrektorowi Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego i byłemu gospodarzowi Muzeum Okręgowego, który odebrał dziś od władz Torunia medal za zasługi dla miasta.

Twierdza Toruń
Muzeum Twierdzy Toruń jest jednym z siedmiu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Powstało w 2020 roku w miejscu dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej znajdujących się w centrum miasta. Placówka poświęcona jest historii zespołu fortyfikacji miasta wzniesionych w drugiej połowie XIX wieku, w celu wzmocnienia wschodniej granicy Królestwa Prus. Elementy dawnej twierdzy otaczające Toruń stanowią dziś szlak pieszy (tzw. Szlak Forteczny) o łącznej długości blisko 44 km.

Ekspozycja muzeum prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji i związane z nimi aspekty, takie jak codzienne funkcjonowanie twierdzy, sylwetki wybitnych dowódców, czy historia hal balonowych w Toruniu. Zwiedzający muzeum mogą zobaczyć m.in. zabytkowy sprzęt militarny oraz plansze i makiety prezentujące dawny system umocnień.

Wielkie otwarcie
Gospodarzami dzisiejszej uroczystości byli prezydent miasta Torunia Michał Zaleski oraz Aleksandra Mierzejewska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Udział w spotkaniu wziął marszałek Piotr Całbecki, obecni byli także m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, placówek kultury, instytucji i jednostek wojskowych, uczelni wyższych oraz członkowie Rady Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W trakcie wydarzenia goście zostali oprowadzeni po wystawie stałej instytucji, a uroczystość uświetnił koncert wykonany przez aktorów z toruńskiego Teatru „Baj Pomorski”. Kontynuacją obchodów będzie piknik rodzinny w dniach 12-13 czerwca.


Materiał: Beata Krzemińska/Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Remonty mieszkań
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Blacharstwo
Sprawdzanie geometrii kół
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)