Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2021

Muzeum Twierdzy otwarte! Ekspozycja prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji

fot. Andrzej Goiński UMWKP

fot. Andrzej Goiński UMWKP

Na dziedzińcu zabytkowego budynku dawnych koszar miejskich# odbyło się dziś (11 czerwca) uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Twierdzy Toruń, nowego oddziału Muzeum Okręgowego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

-Twierdza Toruń to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce dziewiętnastowiecznych zespołów fortyfikacyjnych. Gratuluję i dziękuję władzom miasta, za to, że dostrzegły ten segment dziedzictwa kulturowego Torunia i całego regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który złożył też gratulacje doktorowi Markowi Rubnikowiczowi, dyrektorowi Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego i byłemu gospodarzowi Muzeum Okręgowego, który odebrał dziś od władz Torunia medal za zasługi dla miasta.

Twierdza Toruń
Muzeum Twierdzy Toruń jest jednym z siedmiu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Powstało w 2020 roku w miejscu dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej znajdujących się w centrum miasta. Placówka poświęcona jest historii zespołu fortyfikacji miasta wzniesionych w drugiej połowie XIX wieku, w celu wzmocnienia wschodniej granicy Królestwa Prus. Elementy dawnej twierdzy otaczające Toruń stanowią dziś szlak pieszy (tzw. Szlak Forteczny) o łącznej długości blisko 44 km.

Ekspozycja muzeum prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji i związane z nimi aspekty, takie jak codzienne funkcjonowanie twierdzy, sylwetki wybitnych dowódców, czy historia hal balonowych w Toruniu. Zwiedzający muzeum mogą zobaczyć m.in. zabytkowy sprzęt militarny oraz plansze i makiety prezentujące dawny system umocnień.

Wielkie otwarcie
Gospodarzami dzisiejszej uroczystości byli prezydent miasta Torunia Michał Zaleski oraz Aleksandra Mierzejewska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Udział w spotkaniu wziął marszałek Piotr Całbecki, obecni byli także m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, placówek kultury, instytucji i jednostek wojskowych, uczelni wyższych oraz członkowie Rady Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W trakcie wydarzenia goście zostali oprowadzeni po wystawie stałej instytucji, a uroczystość uświetnił koncert wykonany przez aktorów z toruńskiego Teatru „Baj Pomorski”. Kontynuacją obchodów będzie piknik rodzinny w dniach 12-13 czerwca.


Materiał: Beata Krzemińska/Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)