Dziś mamy 31 maja 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

17 marca 2020

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź!

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie# jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.

Co możesz zrobić?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  mk, w dniu 18-03-2020 10:03:56 napisał:

  Prosze niech sklepy i apteki wprowadze godzine dla starszych (na karte seniora) i dla niepelnosprawncyh i dla opiekunow osob starszych!

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Walczący z głupotą, w dniu 18-03-2020 18:00:18 napisał:

  Uwaga!!!!!Kcynianie,kcynianki i nie tylko!!!!!Apeluję do wszystkich,którzy są świadkami złamania procedur kwarantanny!!!!!!!!!!Jeśli macie wiedzę, ,że ktoś jest poddany kwarantannie,a jej nie przestrzega, łazi po mieście, wsi, prosimy dzwonić na 112 lub: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią, telefon-  52386 00 03 lub 603500377. Nie musicie podawać swojego nazwiska!!!!Pamiętajcie,że robicie to przecież dla siebie i swoich najbliższych!!!!! Jeżeli jesteśmy w kwarantannie to musimy być w domu. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nigdzie!!!!!A takie przypadki juz np.w samej Kcyni ponoć były..... Przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych, bo możemy zarażać. - Za jej złamanie,a tym samym ewentualne narażenie życia i zdrowia innych osób grozi kara grzywny-do 5000 zł lub odpowiedzialność karna od roku do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku złamania procedur kwarantanny domowej w grę wchodzić może jeszcze przepis karny, o najsurowszych konsekwencjach. To artykuł 165 par. 1 kodeksu karnego. Mówi on, że "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (...) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat". Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu do 3 lat więzienia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Będący na kwarantannie, w dniu 18-03-2020 18:57:22 napisał:

  Guzik prawda! Ta cała pomoc z mopsu i sanepidu to jedna wielka ściema! Ja jestem z rodziną na kwarantannie. Prosiliśmy o pomoc w związku z wychodzeniem sosem,to pani w mopsów powiedziała,że pies ma sikać w domu na gazety. Śmieci stwierdzili że raz w tygodniu będą nam odbierać. Jedzenia nie przywiozą tak szybko. Już trzy dni czekamy na chleb. Pampersów dla dziecka nie chcą przywieźć,bo tego pomoc ponoć nie obejmuje. W centrum zarządzania kryzysowego nie wiedzą,jak radzić sobie w tej sytuacji. Więc niech tak nie pierd...lą że tak bardzo mops(bynajmniej w Nakle) tak bardzo pomaga. Albo sanepid. Jedynie policjant nadzorujący jest najbardziej pomocny dla nas. Ja rozumiem,ze trudna sytuacja. Ale to trwa,ten wirus,już jakiś czas,a tu nie jest w ogóle nic zorganizowane. Jedna wielka ściema ! Czekam tylko na koniec kwarantanny i idę na skargę do burmistrza i gdzie się da! Bo to jakaś kpina z ich strony.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Policjant , w dniu 18-03-2020 19:27:42 napisał:

  A w czym nadzorujący policjant pomógł? Widziałeś go w ogóle. Nie ściemniaj dzbanie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble pokojowe
Zabiegi odmładzające
Siłownia
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bon upominkowy
Sprzedaż opon
Botox zmarszczki lwie
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)