Dziś mamy 1 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2023

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

Nie bagatelizujmy swojego złego samopoczucia, które może objawiać się w różny sposób - od chronicznego zmęczenia po niespokojny sen czy uczucie ciągłego napięcia. Warto zadbać o siebie i znaleźć chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem, a także być wrażliwym na potrzeby innych. Kryzys psychiczny czy choroba nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Długotrwałe izolacje i stresujące sytuacje, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata, pozostawiają trwały ślad na psychice. Dlatego teraz, kiedy świat wraca do normy, jest to dobry czas, aby zastanowić się nad profilaktyką zdrowia psychicznego. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, wypoczynek, zdrowy sen, a także aktywność fizyczną i utrzymywanie więzi społecznych.

Choć są to hasła znane i powtarzane od lat, w dzisiejszych czasach bardzo trudno zadbać o wszystkie te elementy na raz. Mimo, iż okres pandemicznych restrykcji mamy już za sobą, nadal możemy odczuwać skutki izolacji społecznej czy lęku związanego z ciężką chorobą. Tym bardziej niezwykle ważne jest, aby w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie i poświęcić chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem. Nie zapominajmy również o osobach w naszym otoczeniu, które mogą wymagać pomocy. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, bo kryzysu psychicznego czy choroby przecież nie widać.

A co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? Przede wszystkim nie bagatelizujmy naszego złego samopoczucia. W przypadku pogorszenia się zdrowia psychicznego należy zgłosić się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy udać się na izbę przyjęć przy szpitalu posiadającym w swojej strukturze oddział psychiatryczny.

Wsparcia można także szukać w licznych organizacjach zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysie psychicznym. Listę takich organizacji można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:26:54 napisał:

    zbyszek eska bydgoszcz strona internetowa super 3 nowe miasta w kujawsko pomorskie starocie modne do dziś jedynka co w bydgoszczy graliscie jacek lech troche dobrze troche żle ch norman starocie super i z d bohlen jak modern talking midnight lady słucham dla was gram super słucha sie miły pan robert super podoba bogdan borkowski dawne milano wokalista patrze na staroste tytuł przeboje dla oldboyów starszych nastolatków k gizowska i paweł stasiak urodziny rafał brzozowski szubin koncert podoba mniej znany gentelman the ride znane tak trzymac

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Martynka stara panna po 30, w dniu 19-11-2023 11:27:06 napisał:

    Bo w życiu trzeba myśleć ja mieszkam u rodziców nie bawię się w dzieciaki ani gachów daje matce 500zl co miesiąc a resztę wypłaty mam dla siebie matka sprząta robi wszystko tatuś tez pomaga i to jest życie bez stresów a mam dopiero 32 lata.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:45:54 napisał:

    robert chyba rick astley słyszy to wyśmienity wokalista pop i inny pop dawno ide robert prowadził i słuchali grał kim wilde starocie you came modern talking do you wanna podoba gram smokie żyjąc u drzwii z alicją na nowy europe oczekuje nie sam p collins nie słyszał operacje i słyszał rick astley słyszy ja wywiad z r brzozowski joanna

    odpowiedz

    • 0 (0)

    słuchacz, w dniu 19-11-2023 12:01:59 napisał:

    lina xzasu jeden tydzien w kinie tak blisko może podobac rafał brzozowski wywiad niezła nispodzianka w kościele rafał brzozowski zaczeka tyle podoba k prońko w niedziele po 19:00 spodobała

    odpowiedz

    • 0 (0)

    słuchacz, w dniu 19-11-2023 15:08:30 napisał:

    w internecie zdjęcie starosty i o przebojach sprzed lat eska w starostwie dawno słuchano robert po południu prowadził i pamiętam mamy weekend nie dla wszystkich pop grał bon jovi christmas polecają eska strona wczoraj sam czytam nigdzie do powaitu nie pisałem w jakim obcym domu k prońko jacek grał i spodobała sam na staroste głosowałem dawno w pawlak w senacie udało podobał robert takze

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Anna , w dniu 20-11-2023 06:46:38 napisał:

    Słuchaczu, błagam...zmień dilera

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Konstrukcje stalowe
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)