Dziś mamy 6 sierpnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2019

Nowa Rada ds. Polityki Senioralnej powołana. Henryka Tkacz będzie reprezentowała nasz powiat

fot. Szymon Zdziebło

fot. Szymon Zdziebło

Dziś (14 listopada) marszałek Piotr Całbecki wręczył powołania nowo wybranej Wojewódzkiej Rady #ds. Polityki Senioralnej. Szesnastoosobowe gremium będzie wspierać gospodarza regionu przez najbliższe pięć lat w realizowaniu projektów w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Inauguracja działalności rady II kadencji zbiega się z obchodzonym dziś Ogólnopolskim Dniem Seniora.

W skład radcy wchodzą przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych:

Henryka Tracz
Brała udział w tworzeniu „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią, które początkowo jako fundacja, a obecnie jako stowarzyszenie stanowi lokalną grupę działania. Organizacja ta realizuje szereg inicjatyw na rzecz różnych grup mieszkańców powiatu nakielskiego, w tym osób starszych. Od 2008 roku pełni w LGD funkcję sekretarza, a ponadto współpracuje także z lokalnymi kołami gospodyń wiejskich, które realizują cykliczne działania na rzecz seniorów.

Czesław Zarzeczny
Jest aktywnym włocławskim społecznikiem. Był współtwórcą Kujawskiego Stowarzyszenia Seniorzy Razem, zrzeszającego organizacje senioralne z Włocławka i okolic. Angażuje się w działalność Włocławskiej Rady Seniora (gdzie jest wiceprzewodniczącym), Stowarzyszenie Włocławski Uniwersytet Seniora, jest także członkiem Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Angażuje się także w inne sprawy Włocławka, szczególnie osiedla Zazamcze. Jest zapalonym szaradziarzem.

Henryk Szczepański
Jest członkiem Gminnej Rady Seniorów w Barcinie (powiat żniński) i osobą bardzo znaną w lokalnej społeczności. Przez lata aktywnie działał na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy” w Barcinie, piastując między innymi funkcję prezesa zarządu. Powadził także własne firmy.

Wiesława Taranowska
Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Ciechocinku i wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, była przewodnicząca Związków Zawodowych Uzdrowiska Polskie. Opiniowała akty prawne dotyczące polityki rodzinnej, emerytalnej i senioralnej, uczestniczyła w komisjach sejmowych i senackich. Pani Wiesława Taranowska angażowała się w wiele przedsięwzięć ukierunkowanych na seniorów zarówno w środowisku lokalnym jak i krajowym. Od 1972 roku ciechocinianka z wyboru, do 2000 r. pracowała w Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek.

Paweł Kaźmierczak
Jest przewodniczącym klubu seniora „Malwa” w Pruszczu (powiat świecki). Angażuje się w rozwiązywanie problemów i potrzeb osób starszych. Podejmuje różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia zmierzające do polepszenia jakości życia seniorów.

Lidia Chmielewska
Posiada czteroletnie doświadczenie w działalności społecznej w Grudziądzkiej Radzie Seniorów, gdzie pełni funkcję przewodniczącej. Inicjatorka licznych programów na rzecz seniorów m.in. „Biblioteka Przyjazna Seniorom”, „Dni Seniora”, „Zdrowy Senior” przy współpracy ze Szpitalem Regionalnym w Grudziądzu, „E-senior” przy współpracy z Młodzieżową Radą Miasta, „Bezpieczny Senior” przy współpracy z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Alina Strzelczyk
Jest aktywnym słuchaczem Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy w Filii w Pakości (powiat inowrocławski), ponad trzydzieści lat pracowała w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej, dzięki czemu dysponuje bogatym doświadczeniem pozwalającym poznać problemy środowiska osób starszych.

Barbara Sosnowska
Działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy w Filii w Koronowie. Pani Barbara Sosnowska współpracuje ze środowiskiem senioralnym i zabiega o programy prozdrowotne dla seniorów. Posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowePracowała między innymi jako sekretarz gminy Koronowo.

Ireneusz Frelichowski
Jest jednym z najbardziej znanych działaczy na rzecz seniorów w kraju. Od 1993 r. pełni funkcję prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora z siedzibą w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest prawnikiem, pracował między innymi jako wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Ludwik Śliwiński
Jest aktywnym działaczem na rzecz seniorów w Chełmży. Był przewodniczącym lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Seniorów Miasta Chełmży.

Henryk Sobczak
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy od 1996 r. Samorządowiec uczulony na sprawy socjalno-bytowe mieszkańców obszarów wiejskich. Aktywny działacz związku i rolników zrzeszonych w Kółkach Rolniczych i Kołach Gospodyń Wiejskich.

Ewa Zbelicka
Przewodnicząca samorządu Artystycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Agora Nestora” w Bydgoszczy. Członek Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, delegatka wszystkich kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Współzałożycielka UTW przy WSG w Bydgoszczy. Od lat pomaga osobom starszym „starzeć się aktywnie”. Konsekwentnie buduje i podtrzymuje lokalne więzi między regionalnymi UTW.

Krystyna Żejmo-Wysocka
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Radna Miasta Torunia.

Marcin Swaczyna
Kierownik Biura ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Joanna Chaberska
Starszy inspektor ds. programów polityki zdrowotnej w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Iwona Wełnicka
Kierownik Działu Analiz i Programowania w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu.

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim było zarazem ostatnim posiedzeniem rady I kadencji, jak i pierwszym II kadencji. Członkowie rady omówili działania wypracowane w przeciągu pięciu lat funkcjonowania gremium. Podczas posiedzenia wybrano także prezydium rady. Przewodniczącą została Krystyna Żejmo-Wysocka, jej zastępcą Ewa Zbelicka, zaś sekretarzem Czesław Zarzeczny.

Powołana po raz pierwszy w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi, bezpłatne badania profilaktyczne.

materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  Iza, w dniu 14-11-2019 17:24:22 napisał:

  Gratulacje dla pani Tracz

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Grzegorz, w dniu 14-11-2019 19:11:40 napisał:

  Osoba kompetentna z dużym doświadczeniem.Gratuluje..

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Znajoma, w dniu 14-11-2019 20:41:44 napisał:

  Proszę... Poprawię nazwisko. Gratuluję Pani Heniu. Brawo.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Budowa hal
Produkty instax
od 37,90PLN
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
Meble kuchenne
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)