Nowe informacje ws.budowy stopnia wodnego. Posiedzenie w Minikowie

fot. KPUW
Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu, które odbyło# się na zaproszenie Wojewody Michała Sztybla w Minikowie, w pierwszym punkcie obrad omówiono istotny temat, jakim jest sytuacja dotycząca budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Budowa stopnia wodnego poniżej Włocławka była jedną z najczęściej dyskutowanych decyzji w środowisku polityki wodnej. Realizację inwestycji uzasadniono koniecznością podparcia zapory we Włocławku. Miała ona kluczowy charakter, a jej celem miało być zapewnienie bezpieczeństwa istniejącej tamy we Włocławku i uchronienie jej przed katastrofą. Inwestycja miała również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, zmniejszając ryzyko powodziowe, odtworzyć pierwotny charakter łęgów nadrzecznych, dostarczać czysty ekologicznie prąd, przyczynić się do rozwoju transportu śródlądowego i przeciwdziałać suszy. Porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo podpisali przedstawiciele Ministerstw: środowiska, energii, gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 23 grudnia 2024 r. uchylił decyzję (której wydanie zajęło 7 lat) w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie oraz zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji.
Podczas posiedzenia Zespołu Doradczego Wojewody ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o aktualnej sytuacji, w tym o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
To kluczowy krok, który przywraca szanse na realizację tej inwestycji, a środki na budowę są zabezpieczone w ramach wieloletniego programu zatwierdzonego przez Radę Ministrów. Cieszy mnie, że Wody Polskie poważnie traktują temat budowy stopnia wodnego w Siarzewie i tej kwestii nie unikają, a wręcz przeciwnie, jest ona jednym z ważniejszych aspektów, zwłaszcza w kontekście wydarzeń, które miały miejsce w tym roku na południu Polski. Pamiętajmy, że decyzja jednego organu nie przekreśla całej inwestycji - mówił Wojewoda Michał Sztybel podczas posiedzenia Rady.
Podczas dyskusji omówiono szerzej kwestię. Działania zmierzające do realizacji inwestycji uzyskały zgodę i rekomendację Zespołu Doradczego Wojewody ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wody Polskie zadeklarowały, iż w zależności od przyjętego wariantu realizacji, będą weryfikować koszty inwestycji. Równolegle do złożonej skargi, w oczekiwaniu na decyzję Sądu, będą weryfikowane i prowadzone analizy pod kątem całego obszaru środkowej i dolnej Wisły pod kątem celowości zadań, na które inwestycja będzie miała wpływ i aktualnych uwarunkowań środowiskowych.
W dobie zmian klimatu i wiążącej się z nimi zmiany rozkładu opadów, coraz częściej zmagamy się z problemem powodzi i podtopień. Ogromną rolę w efektywnej ochronie przeciwpowodziowej, która jest jednym z kluczowych działań, odgrywa zintegrowanie dwutorowych działań. Po pierwsze - zwiększanie potencjału przeciwpowodziowego – głównie przez zwiększanie retencji wód. Po drugie - utrzymanie w dobrym stanie istniejącej infrastruktury i zasobów, by móc z nich korzystać w jak najbardziej efektywny sposób – podkreślano podczas dyskusji.
Dodano, że najgorszym ruchem z poziomu rolnictwa w naszym województwie byłoby zablokowanie inwestycji. Wojewoda podkreślił, że każde działanie potrzebuje weryfikacji merytorycznych i rozmowy z Zespołami eksperckimi będą podejmowane. Stanowisko to potwierdziły także Wody Polskie, w osobach Jacka Jarząbka - Zastępcy Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych oraz Renaty Barszczewskiej, Dyrektor Depart. Inwestycji i Renaturyzacji PGW Wody Polskie.
Podczas dzisiejszego spotkania wręczone zostały także nominacje nowym członkom Zespołu:
Prof. UKW dr hab. Michałowi Habelowi,
Panu Andrzejowi Pączkowskiemu – Przew. Rady LPW Powiatu Lipnowskiego,
Panu Mirosławowi Leszczyńskiemu – Przew. Rady LPW Powiatu Mogileńskiego,
Panu Przemysławowi Leppertowi – Przew. LPW Powiatu Nakielskiego.
Przy udziale Wicewojewodów Piotra Hemmerlinga i Michała Koniucha omówiony został także aktualny stan i perspektywa budowy sieci współpracy Likalnych Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz stan przygotowań do realizacji inwestycji zwiększających potencjał zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich. Przedyskutowano możliwości ubiegania się o pomoc w realizacji przedsięwzięć w gospodarce wodnej, w tym możliwości skorzystania z funduszy na retencję wodną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
W plan najbliższych spotkań wpisano podjęcie rozmów i omówienie raportów pokazujących uwagi w sprawie gospodarki wodnej z poziomu spółek wodnych.
Materiał: KPUW
Galeria







Czytaj również
Dodaj komentarz
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Majtki Bosmana, w dniu 03-02-2025 23:20:17 napisał:
odpowiedz
Bobry , w dniu 04-02-2025 10:11:56 napisał:
odpowiedz
co za omnibus z tego...., w dniu 04-02-2025 11:21:46 napisał:
odpowiedz
Oświecony, w dniu 04-02-2025 15:52:39 napisał:
odpowiedz
Ee5392, w dniu 04-02-2025 21:15:57 napisał:
odpowiedz
***, w dniu 05-02-2025 09:43:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!