Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 września 2019

Nowele polskie w bibliotece. Sadki wzięły udział w akcji

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

6 września Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach włączyła się w Narodowe Czytanie „Nowele polskie”.

Jest to akcja, która trwa od 2012 roku i została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku wybrano 8 polskich nowel . Były to : „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulz, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony …” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza oraz „Sawa” H. Rzewuskiego. W Sadkowskiej książnicy interpretacji 4 wybranych utworów podjęli się Ewa Czyżewska i Irena Dondziak z KGW Sadki (Rozdziobią nas kruki, wrony…), Ewa Pstrągowska z zespołu Sadkowianie (Dym), Alicja Stałowska z GOK Sadki (Sachem), Zuzia Strzyżewska i Tosia Brzozowska (Katarynka). Każdy z czytających w podziękowaniu otrzymał dyplom i książkę S. Kamosińskiego „Gmina Sadki - dzieje i współczesność”. W przerwach pomiędzy lekturami licznie zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w quizie do którego nagrody zostały ufundowane przez Bank Pocztowy w Bydgoszczy, oraz opieczętować własne egzemplarze nowel pamiątkowym stemplem.

Podczas spotkania Dyrektor GBP Sadki Joanna Brzozowska wręczyła nagrody uczestnikom „Konkursu fotograficznego” na zdjęcie związane z historią, architekturą i krajobrazem Gminy Sadki. Upominki zostały ufundowane przez UG Sadki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na kawę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Sadki.

Bardzo dziękujemy dziewczętom z MOW Samostrzel oraz wszystkim czytelnikom za udział w akcji Narodowe czytanie i zapraszamy za rok do wysłuchania „Balladyny” J, Slowackiego.

Materiał: Joanna Brzozowska/ Dyrektor GBP Sadki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)