Dziś mamy 21 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

11 września 2019

Nowele polskie w bibliotece. Sadki wzięły udział w akcji

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

6 września Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach włączyła się w Narodowe Czytanie „Nowele polskie”.

Jest to akcja, która trwa od 2012 roku i została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku wybrano 8 polskich nowel . Były to : „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulz, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony …” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza oraz „Sawa” H. Rzewuskiego. W Sadkowskiej książnicy interpretacji 4 wybranych utworów podjęli się Ewa Czyżewska i Irena Dondziak z KGW Sadki (Rozdziobią nas kruki, wrony…), Ewa Pstrągowska z zespołu Sadkowianie (Dym), Alicja Stałowska z GOK Sadki (Sachem), Zuzia Strzyżewska i Tosia Brzozowska (Katarynka). Każdy z czytających w podziękowaniu otrzymał dyplom i książkę S. Kamosińskiego „Gmina Sadki - dzieje i współczesność”. W przerwach pomiędzy lekturami licznie zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w quizie do którego nagrody zostały ufundowane przez Bank Pocztowy w Bydgoszczy, oraz opieczętować własne egzemplarze nowel pamiątkowym stemplem.

Podczas spotkania Dyrektor GBP Sadki Joanna Brzozowska wręczyła nagrody uczestnikom „Konkursu fotograficznego” na zdjęcie związane z historią, architekturą i krajobrazem Gminy Sadki. Upominki zostały ufundowane przez UG Sadki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na kawę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Sadki.

Bardzo dziękujemy dziewczętom z MOW Samostrzel oraz wszystkim czytelnikom za udział w akcji Narodowe czytanie i zapraszamy za rok do wysłuchania „Balladyny” J, Slowackiego.

Materiał: Joanna Brzozowska/ Dyrektor GBP Sadki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)