Dziś mamy 19 września 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

11 września 2019

Nowele polskie w bibliotece. Sadki wzięły udział w akcji

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

6 września Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach włączyła się w Narodowe Czytanie „Nowele polskie”.

Jest to akcja, która trwa od 2012 roku i została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku wybrano 8 polskich nowel . Były to : „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulz, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony …” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza oraz „Sawa” H. Rzewuskiego. W Sadkowskiej książnicy interpretacji 4 wybranych utworów podjęli się Ewa Czyżewska i Irena Dondziak z KGW Sadki (Rozdziobią nas kruki, wrony…), Ewa Pstrągowska z zespołu Sadkowianie (Dym), Alicja Stałowska z GOK Sadki (Sachem), Zuzia Strzyżewska i Tosia Brzozowska (Katarynka). Każdy z czytających w podziękowaniu otrzymał dyplom i książkę S. Kamosińskiego „Gmina Sadki - dzieje i współczesność”. W przerwach pomiędzy lekturami licznie zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w quizie do którego nagrody zostały ufundowane przez Bank Pocztowy w Bydgoszczy, oraz opieczętować własne egzemplarze nowel pamiątkowym stemplem.

Podczas spotkania Dyrektor GBP Sadki Joanna Brzozowska wręczyła nagrody uczestnikom „Konkursu fotograficznego” na zdjęcie związane z historią, architekturą i krajobrazem Gminy Sadki. Upominki zostały ufundowane przez UG Sadki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na kawę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Sadki.

Bardzo dziękujemy dziewczętom z MOW Samostrzel oraz wszystkim czytelnikom za udział w akcji Narodowe czytanie i zapraszamy za rok do wysłuchania „Balladyny” J, Slowackiego.

Materiał: Joanna Brzozowska/ Dyrektor GBP Sadki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)