Nowy program teleopiekuńczy. Poczucie bezpieczeństwa dla seniorów

fot. fot. Andrzej Goiński/UMWKP
87 samorządów miejskich i gminnych oraz# Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojewódzka Stacja Pogotowania Ratunkowego i inowrocławska fundacja Ekspert-Kujawy są partnerami samorządu województwa w kontynuacji regionalnego programu teleopieki domowej, opartego na mobilnych urządzeniach monitorujących funkcje życiowe i pozwalających wezwać pomoc. Z systemu już korzysta 2 tysiące osób, nabór nowych uczestników wkrótce.
- Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany. Teleopieka domowa, nasze „bransoletki życia”, to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – mówił marszałek Piotr Całbecki podejmując w ubiegłym roku decyzję o kontynuowaniu programu. Po rozeznaniu sytuacji przez uczestniczące w przedsięwzięciu samorządu lokalne zakładamy objęcie systemem 3,5 osób.
Lista miast i gmin uczestniczących w projekcie w załączniku poniżej.
Uzupełnieniem są koordynowana przez Fundację Ekspert-Kujawy pomoc sąsiedzka i przygotowywana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika opieka telemedyczna.
W pierwszym półroczu 2024 obsługujące system centrum telemedyczne odebrało od podopiecznych 3 tysiące wezwań o pomoc. W większości przypadków wystarczyła rozmowa z dyżurnym ratownikiem, ale w 73 przypadkach niezbędna okazała się porada lekarska, a w 40 trzeba było wezwać służby ratunkowe.
Wart 33 mln złotych projekt finansowany jest w ramach naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Zobacz: „Bransoletki życia” – jest decyzja o kontynuacji (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/bransoletki-zycia-jest-decyzja-o-kontynuacji/ )
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- bransoletki 2024-2026 lista partnerów.pdf
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 23-07-2024 13:23:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!