Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2020

O historii oraz obrzędach Krajny i Pałuk. Za nami dwie Tradycyjne Biesiady

fot. MM

fot. MM

W dniach 21-22 sierpnia Stowarzyszenie Krajna zorganizowało# „Tradycyjne Biesiady” w Kcyni oraz Anielinach. Były to jedne z pierwszych tego typu wydarzeń odbywających się w naszym powiecie od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa.

W piątkowe popołudnie w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni odbyła się Tradycyjna Biesiada Pałucka. Wydarzenie rozpoczęło się od ciekawego wykładu etnograficznego o historii, tradycjach i obrzędach regionu Pałuki – prowadzonego przez Renatę Gaj-Kowalską. Przybyłe na biesiadę osoby mogły zaznajomić się z ciekawostkami związanymi z regionem oraz gwarą. Ponadto zaprezentowane zostały pałuckie stroje, które Renata Gaj-Kowalska starała się dokładnie opisać, skupiając się nawet na najmniejszych szczegółach. Skoro biesiada, to nie obyło się również bez poczęstunku, śpiewu oraz tańców regionalnych. Czas wszystkim gościom skutecznie umilił Zespół Pałuki.

Zaledwie dzień później wydarzenie przeniosło się do Anielin. To właśnie tam w świetlicy wiejskiej rozpoczęła się Tradycyjna Biesiada Krajeńska. Tym razem zainteresowane osoby miały okazję do zaznajomienia się z informacjami związanymi z regionem Krajna, w czym niewątpliwie pomogła im kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Anna Sergott. Podobnie jak w przypadku regionu Pałuki, tak i Krajna posiada własną gwarę oraz stroje. Mieszkańcy z zaciekawieniem słuchali wykładu Anny Sergott, po którym rolę prowadzących biesiadę na dobre przejął Zespół Pieśni i Tańca Krajna. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania, w czym bez wątpienia pomogły specjalnie przygotowane przez Stowarzyszenie Krajna śpiewniki. Chętni mieli również okazję nauczyć się tańców krajeńskich.

Tradycyjne biesiady odbyły się z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa. Każdy uczestnik przed wejściem do sali, musiał dokonać dezynfekcji rąk oraz zasłonić nos i usta. Organizacja biesiad została dofinansowana przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach Projektu Grantowego pt. „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk promuje obszar LSR, wzmacnia lokalny kapitał społeczny oraz przyczynia się do zachowania lokalnego dziedzictwa” ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (9)

    so z buraka, w dniu 23-08-2020 10:01:55 napisał:

    ciekawe czy tak nasi przodkowie malowali usta. Nie chyba że burakiem

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 9 (11)

    Wyborca , w dniu 23-08-2020 10:54:18 napisał:

    Niestet przy artykule dotyczącym narady dyrektorów z Burmistrzem Kcyni nie można dokonywać komentarzy, dlatego napiszę tutaj zadając pytanie do Pana Burmistrza. Panie Burmistrzu. Wszędzie szuka Pan oszczędności w związku ze stanem finansowym gminy, a ja zadaje kolejny raz Panu pytanie - po co w Szkole Podstawowej w Kcyni jest aż dwóch wicedyrektorów. Zrobiłam analizę wszystkich szkół w dwóch powiatach nakielskim i żnińskim. Tylko u nas w Kcyni .......możemy pozwolić sobie na takie luksusy. Doskonale Pan Burmistrzu wie,że dla dwóch wicedyrektorów trzeba naprawdę się nagimnastykować, aby mieć co robić. Dla nas jest to sytuacja wielce kontrowersyjna patrząc z punktu ekonomicznego naszej gminy. Liczymy, że dokona Pan pilnie oceny tego stanu rzeczy. Liczę, że to co Pan mówił w kampanii wyborczej znajdzie odzwierciedlenie w Pana czynach. Dwóch wicedyrektorów na tak małą szkołę......

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    xyz, w dniu 23-08-2020 12:29:35 napisał:

    W nakle mamy dwóch wiceburmistrzów i też musimy ich opłacać, a kasa pusta

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)