Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2018

Oczyma wyobraźni. Niewidoma Sandra przedstawiła, jak wygląda jej życie

fot. MA

fot. MA

Siedemnastoletnia artystka zaśpiewała dziś w Anielinach w tutejszej szkole. Sandra Pawlikowska, # bo o niej mowa, pochodzi z Mroczy i jest niewidoma od urodzenia.

Mimo swojej niepełnosprawności nie czuje się w żaden sposób gorsza od innych. Jest uczestniczką festiwalu „Zaczarowana piosenka” fundacji Anny Dymnej. Współorganizatorem wydarzenia był pan Dawid Wolski z koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Nakle oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach.

Na początku przedstawiono Sandrę wszystkim obecnym oraz przywitano wszystkich na Sali. Dziewczyna powiedziała kilka słów o sobie dotyczących m.in. jej osiągnięć wokalnych. Wygrała 3 razy Wojewódzki Konkurs Wokalny „Piosenka bez barier” w Inowrocławiu oraz brała udział w wielu innych konkursach: Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, Gimnazjalnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, gdzie zaśpiewała piosenkę po hiszpańsku, a także w Ogólnopolskim Konkursie Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako „Okular”. Oprócz tych wydarzeń Sandra czynnie działa w Kole Miłośników Teatru przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Dodatkowo dziewczyna śpiewa i występuje podczas różnych okazji, np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas jasełek, które w tym roku można było obejrzeć w Otwartej Przestrzeni „Światłownia” w Bydgoszczy oraz w Galerii Solnej w Inowrocławiu, gdzie wystąpiła wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły. Pan Dawid Wolski zadał młodej artystce kilka pytań dotyczących udziału w konkursach oraz jej działań w Radiu.

Następnie dzieci zadawały Sandrze pytania. Ciekawe były tego, jak niewidoma dziewczyna czyta lektury szkolne lub jak ogląda filmy. Po tej części Sandra miała chwilę odpoczynku od natłoku pytań. W tym czasie pan Dawid zaprosił nauczycieli pracujących w szkole w Anielinach do wcielenia się w rolę osoby niewidomej. 5 osób zostało poproszonych o ubranie specjalnych okularów, które symulowały sposób widzenia osoby niedowidzącej bądź niewidomej. Po ubraniu tych specjalnych gogli należało wykonać różne zadania, np. nawlec igłę na nitkę lub nalać wody do szklanki.

Po zakończeniu tej prezentacji Sandra zaśpiewała kilka piosenek, m.in. „Autostop” i „Laleczka z saskiej porcelany”. Po bisie i gromkich oklaskach, zostały złożone podziękowania dla organizatorów, wszystkich zgromadzonych i przede wszystkim dla Sandry, która pokazuje, że można żyć jak każdy, mimo braku wzroku.

Oceń artykuł: 12 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)