Dziś mamy 13 grudnia 2018, czwartek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2018

Oczyma wyobraźni. Niewidoma Sandra przedstawiła, jak wygląda jej życie

fot. MA

fot. MA

Siedemnastoletnia artystka zaśpiewała dziś w Anielinach w tutejszej szkole. Sandra Pawlikowska, # bo o niej mowa, pochodzi z Mroczy i jest niewidoma od urodzenia.

Mimo swojej niepełnosprawności nie czuje się w żaden sposób gorsza od innych. Jest uczestniczką festiwalu „Zaczarowana piosenka” fundacji Anny Dymnej. Współorganizatorem wydarzenia był pan Dawid Wolski z koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Nakle oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach.

Na początku przedstawiono Sandrę wszystkim obecnym oraz przywitano wszystkich na Sali. Dziewczyna powiedziała kilka słów o sobie dotyczących m.in. jej osiągnięć wokalnych. Wygrała 3 razy Wojewódzki Konkurs Wokalny „Piosenka bez barier” w Inowrocławiu oraz brała udział w wielu innych konkursach: Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, Gimnazjalnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, gdzie zaśpiewała piosenkę po hiszpańsku, a także w Ogólnopolskim Konkursie Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako „Okular”. Oprócz tych wydarzeń Sandra czynnie działa w Kole Miłośników Teatru przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Dodatkowo dziewczyna śpiewa i występuje podczas różnych okazji, np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas jasełek, które w tym roku można było obejrzeć w Otwartej Przestrzeni „Światłownia” w Bydgoszczy oraz w Galerii Solnej w Inowrocławiu, gdzie wystąpiła wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły. Pan Dawid Wolski zadał młodej artystce kilka pytań dotyczących udziału w konkursach oraz jej działań w Radiu.

Następnie dzieci zadawały Sandrze pytania. Ciekawe były tego, jak niewidoma dziewczyna czyta lektury szkolne lub jak ogląda filmy. Po tej części Sandra miała chwilę odpoczynku od natłoku pytań. W tym czasie pan Dawid zaprosił nauczycieli pracujących w szkole w Anielinach do wcielenia się w rolę osoby niewidomej. 5 osób zostało poproszonych o ubranie specjalnych okularów, które symulowały sposób widzenia osoby niedowidzącej bądź niewidomej. Po ubraniu tych specjalnych gogli należało wykonać różne zadania, np. nawlec igłę na nitkę lub nalać wody do szklanki.

Po zakończeniu tej prezentacji Sandra zaśpiewała kilka piosenek, m.in. „Autostop” i „Laleczka z saskiej porcelany”. Po bisie i gromkich oklaskach, zostały złożone podziękowania dla organizatorów, wszystkich zgromadzonych i przede wszystkim dla Sandry, która pokazuje, że można żyć jak każdy, mimo braku wzroku.

Oceń artykuł: 10 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Blacharstwo
Nowoczesne zabiegi laserowe
Botox
Nadanie modnej linii
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawdzanie świateł
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)