Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2021

Ojciec i córka są żołnierzami. Służą razem Brygadzie Obrony Terytorialnej

st. kpr. Rafał Niewiadomski

st. kpr. Rafał Niewiadomski

Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają pełnienie służby# wojskowej osobom, które na co dzień uczą się, pracują, wychowują dzieci i wykonują obowiązki domowe. Dzięki temu zdarza się, że do służby zgłaszają się całe rodziny. Z okazji przypadającego 23 czerwca Dnia Ojca przybliżamy rozmowę ze st. kpr. Rafałem Niewiadomskim, który zmotywowany służbą córki zdecydował się po latach powrócić do wojska. Dziś razem z córką są żołnierzami 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czym zajmuje się Pan zawodowo?
-Jestem sterowniczym procesów chemicznych w zakładach sodowych CIECH Soda Polska w Inowrocławiu, jednym z największych europejskich producentów sody kalcynowanej.

Jak długo jest Pan żołnierzem OT?
-Zostałem wcielony pod koniec 2020 roku, w grudniu.

Kto pierwszy wstąpił w struktury WOT, Pan czy córka szer. Marta Niewiadomska?
-Córka wstąpiła jako pierwsza – wspierałem ją w tym, m.in. zawiozłem na badania lekarskie. Jest żołnierzem OT od listopada 2019 r. Razem pomagaliśmy w różnych miejscach podczas pandemii, działaliśmy na terenach szpitali. Córka brała również udział we współpracy z Policją i Sanepidem w ramach wsparcia podczas COVID-19. Aktualnie służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu.

Czy jest Pan dumny z tego, że córka chce służyć Ojczyźnie?
-Oczywiście, że jestem dumny. Ja odbywałem zasadniczą służbę wojskową, a później moim marzeniem było zostać żołnierzem zawodowym. Jednak życie potoczyło się inaczej. Dzięki istnieniu Wojsk Obrony Terytorialnej mogłem znów, po długiej przerwie ubrać mundur i służyć Ojczyźnie.

Ma Pan jeszcze młodszego syna prawda? Czy będzie go Pan zachęcał do wstąpienia w szeregi WOT?
-Syn ma aktualnie 15 lat, gra w piłkę nożną, jest szczupły i wysportowany. Co jakiś czas opowiadamy mu z córką, jak wygląda służba w WOT i pytamy, czy chciałby również zostać żołnierzem. Ma jeszcze 3 lata żeby się zastanowić, ale myślę, że do tego czasu zmotywujemy go swoim przykładem.

Co może Pan powiedzieć o szkoleniu w WOT?
- Ja mam już swoje lata, ale staram się nadążać za tymi dwudziestolatkami. Od wcielenia w struktury brygady dużo pracuję nad sobą. Dzięki WOT Poznałem bardzo wielu sympatycznych i wartościowych ludzi. Córka aktualnie przeszła do etapu szkolenia specjalistycznego, ale za każdym razem szczegółowo wypytuje mnie, jak było na zajęciach.

Materiał: Kamila Kowalska

Oceń artykuł: 5 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  aaaa, w dniu 23-06-2021 14:56:57 napisał:

  Wojsko to firma rodzinna, jak każda posada państwowa... Aby się dostać bez znajomości to trzeba mieć szczęście

  odpowiedz

  • -2 (14)

  Sherlock, w dniu 23-06-2021 14:59:48 napisał:

  Aby sie dostać do WOT, należy napisać podanie i zawieźć je do WKU. Zapotrzebowanie jest ogromne!

  odpowiedz

  • 14 (18)

  Adrian, w dniu 23-06-2021 15:35:38 napisał:

  WOT to wojsko czy coś podobne do wojska?

  odpowiedz

  • 17 (19)

  Krytyk Społeczny, w dniu 23-06-2021 16:51:47 napisał:

  Z tą służbą i byciem" żołnierzem" bym nie przesadzał.Antoni reaktywował z czasów PRL-u formację "OC" nadając jej nowe brzmienie i umundurowanie.Ważna formacja bo zadania jakie głównie im powierzono to zadania w gruncie rzeczy pro cywilne a nie militarne.

  odpowiedz

  • 15 (15)

  Wojsko, w dniu 23-06-2021 18:46:37 napisał:

  Popieram w stu procentach krytyka społecznego. Do tego na wyższych szczeblach kumoterstwo i kolesiostwo. Znam z bliska nie z mediów!!!

  odpowiedz

  • 9 (9)

  łoś, w dniu 23-06-2021 19:39:51 napisał:

  to nie jest wojsko, nie ma co kruszyc kopii o to

  odpowiedz

  • 3 (7)

  dezerter, w dniu 23-06-2021 20:01:57 napisał:

  Taki tata to sam by Nakło obronił!

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Bic, w dniu 24-06-2021 00:33:10 napisał:

  Nie ma co z dziećmi w wakacje zrobić, można by się zapisać do tego WOT rodzinnie? Synalki postrzelali by z kapiszonow.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Tric, w dniu 24-06-2021 07:02:47 napisał:

  Przestańcie tak oczerniać ten WOT pod względem rekrutacji. Znam kilku terytorialsów, którzy z brzuchem 5 razy się nie podciągną i 5 km nie przebiegną więc czego tutaj zazdrościć, że tacy ludzie dostają się do organizacji śmiało nazywającej się wojska obrony... śmiech :D

  odpowiedz

  • 4 (6)

  eeryt, w dniu 24-06-2021 11:23:17 napisał:

  Ojciec chyba broni kuchnie polową,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Meble młodzieżowe i dziecięce
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Elewacje
MEBLE PIOTR PASIEKA
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)