Dziś mamy 16 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2022

Operacja "Cysterna". Służby działały na terenie Leśnictwa Dąbrowice

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Współpraca służb i zarządzania kryzysowego sprawdzana była podczas ćwiczeń dowódczo– # sztabowych pod kryptonimem „Cysterna”, które zorganizowano na terenie Leśnictwa Dąbrowice.

W ćwiczeniach dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Cysterna”, organizowanych przez nakielską komendę Policji, udział wzięła także Straż Pożarna, Straż Leśna Nadleśnictwa Runowo Krajeńskie, Gminne Zarządzanie Kryzysowe z Mroczy oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią.

Plan ćwiczeń zakładał, że z terenu stacji paliw w Nakle członkowie organizacji ekologicznej ukradli cysternę z zawartością amoniaku. Informacja o kradzieży trafiła do dyżurnego nakielskiej Komendy Powiatowej Policji, który na trasach wystawił posterunki obserwacyjne. Jeden z patroli zauważył skradzioną ciężarówkę na drodze wojewódzkiej nr 241 w miejscowości Kosowo, a „drogówka” próbowała zatrzymać ją, kiedy wjeżdżała do Mroczy. Pojazd, omijając posterunek blokadowy, uszkodził oponę po czym skręcił w drogę leśną w kierunku leśniczówki Dąbrowice. Tam uderzył w drzewo, co spowodowało rozszczelnienie się cysterny. Sprawcy kradzież porzucili auto i uciekli do lasu.
Na miejsce zadysponowano strażaków, którzy potwierdzili wyciek amoniaku z ciężarówki. Obszar skażenia terenu został określony przez służby zarządzania kryzysowego, a teren leśny, w poszukiwaniu zbiegów, przeczesywany był przez Policję, pracowników Nadleśnictwa Runowo Krajeńskie oraz Straż Leśną. Bardzo pomocy w działaniach poszukiwawczych okazał się dron z kamerą termowizyjną, którego operator namierzył uciekinierów w rejonie jednej z leśnych ambon. Skierowani tam mundurowi dokonali ich zatrzymania.

Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie przygotowania służb na wypadek zaistnienia tego typu zdarzenia kryzysowego. Zakończeniem działań było ich omówienie. Ćwiczenia podsumowali także obserwatorzy, śledzący ich przebieg za pośrednictwem transmisji internetowej.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.


Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)